Перейти до основного вмісту

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

Традиційний для листопада тиждень факультету цьогоріч ювілейний: як і весь наш університет, факультет філології та журналістики святкує свої поважні 80 років.

Карантинні обмеження та дистанційне навчання внесли суттєві корективи у свято: зазвичай багатолюдний простір ФФтаЖ зараз порожній і майже всі заходи на пошанування важливого етапу в його житті відбувалися онлайн. Проте вже звичний за місяці карантинних обмежень формат не став на заваді насиченому на події, яскравому тижню, багатому на непересічні заходи.

День української писемності та мови розпочався традиційно: щороку вранці 9 листопада відбувається Всеукраїнський диктант національної єдності (цього року теж ювілейний, двадцятий), до якого можуть долучитися всі охочі. Цей загальнонаціональний захід став хорошим засновком до подальших подій, організатором чи співорганізатором яких став наш факультет.

Волинсько-харківський освітній проєкт

Один із найвагоміших проєктів тижня – цикл занять у межах академічного обміну для студентів нашого факультету та Харківської гуманітарно-педагогічної академії. Цикл спільних лекцій для студентів і викладачів Харкова та Луцька провели кандидат філологічних наук, доцент Ольга Масло (м. Харків) і в. о. завідувача кафедри української літератури, кандидат філологічних наук, доцент Віктор Яручик. Зміст чотирьох лекційних занять стосувався однієї з найяскравіших сторінок історії української літератури культурного ренесансу 20-х років ХХ століття. Проте показово: попри спільну тему, викладачі абсолютно по-різному підійшли до формування навчального матеріалу. Кожен взяв за основу самобутні змістові аспекти літературного процесу і продемонстрував високий фаховий рівень. Ольга Масло зосередила увагу насамперед на харківських сторінках літературної епохи: багато краєзнавчих деталей, доповнюваних великою кількістю фотоілюстрацій, дали її слухачам змогу перенестися у Харків столітньої давнини, відчути епоху 20-х дуже зримо. Віктор Яручик побудував свої лекції концептуально: ця ж епоха перед слухачами постала цілісно, системно, ґрунтовно, як єдність у великій своїй розмаїтості. Дуже вдала презентація з опорними поняттями, фактами, іменами, аналітичними підсумками сприяла доброму запам’ятовуванню матеріалу.

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

Ще одна лекція, проведена в межах тижня факультету, – «Блискучі жінки та їхні собаки (до проблеми міжтекстової комунікації)» кандидата філологічних наук, доцента Вікторії Соколової. Нетиповість цього заходу – в темі. Улюблені тварини письменниць як героїні їхніх творів (йшлося про Елізабет Браунінг, Вірджинію Вулф і Марґеріт Юрсенар) – нечастий об’єкт для обговорення на академічній лекції в Університеті. Усе ж це була зовсім не розважальна атракція: лекторці вдалося в такий дещо грайливий сюжет уплести одну з найактуальніших тем сучасного літературознавства – тему інтертекстуальності. І вдалося, без сумніву, блискучо!

Заслуговує на увагу також лекція-презентація доктора філологічних наук, професора Маргарити Жуйкової «Фреймове моделювання у фразеології». Уже з перших хвилин лектор заволоділа увагою слухачів, адже відійшла від традиційної інтерпретації фразеологічних одиниць, запропонувавши їхній осмислений, виважений і глибокий аналіз в аспекті когнітивної лінгвістики. Попри складність репрезентованого матеріалу, професорові вдалося доступно та цікаво розповісти про складні лінгвістичні явища. Оригінальності лекції-презентації додала низка ілюстрацій, які допомогли правильно, точно та виразно репрезентувати інформацію.

Під час тижня відбулася і низка відкритих практичних занять різного формату. Варто відзначити практичне заняття-презентацію «В одному СЛОВІ – абетковий УСЕСВІТ рідної мови», проведене завідувачем кафедри історії та культури української мови, професором Світланою Богдан. Про окремі слова – такі, як Бог чи душа, – можна писати цілі наукові монографії. Улюблені слова – які вони? Чому саме вони? На такі питання давали відповідь студенти групи Укр-11, презентуючи власний абетковий світ і пояснюючи свої «асоціації улюбленості». Рекомендуємо переглянути фрагмент розмови.

На онлайн-семінарі «Акцентуємо та фокусуємо: як утримати увагу читача?», що його провела кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Марія Рожило, студенти групи Укр-53Оз розглянули методи фокусування уваги цільової аудиторії освітніх видань для дошкільного та молодшого шкільного віку; зосередилися на прийомах, завдяки яким досягається контакт із читачами-дітьми й утримується їхня увага; шукали відповіді на питання, чи потрібно авторам і редакторам книги враховувати вік цільової аудиторії, які прийоми утримання уваги наймолодших читачів доцільно використовувати в абетках, букварях і читанках тощо.

Цікавий майстер-клас із ділового перекладу для студентів-полоністів ІІІ курсу провела асистент Наталія Касянчук. Мета заходу, як її визначила викладач, – ознайомити студентів зі способами перекладу шаблонних документів. Було запропоновано проаналізувати, відредагувати та перекласти з української на польську свідоцтва про народження та смерть й атестат про загальну середню освіту. Під час заняття студенти опрацювали джерела загальної та спеціальної інформації, потрібні для ефективного двостороннього письмового перекладу шаблонних текстів; розпізнавали та редагували граматичні та лексичні помилки, враховуючи міжкультурний і міжкомунікативний аспекти; ознайомилися з варіантами засвідчення документів такого типу (нотаріальне засвідчення, апостиль, електронний підпис тощо).

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

Не обійшлося під час тижня факультету без наукових заходів. Викладачі-полоністи взяли участь у І Міжнародному науково-методичному семінарі «Стан і перспективи методики вивчення польської мови у закладах середньої та вищої освіти», співорганізатором якого став факультет філології та журналістики, а колеги з кафедри історії та культури української мови долучилися до роботи XI наукової онлайн-конференції «Українська писемність та мова в манускриптах і друкарстві» (м. Київ), запропонувавши до обговорення низку актуальних тем із сучасної лінгвістики.

Конкурси та дебати – ще одна важлива сторінка тижня факультету. У ці дні відбувся І етап XІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (організатор – кандидат філологічних наук, доцент Ольга Яблонська); онлайн-конкурс серед школярів і студентів «Правописний квізленд професійної підготовки філолога» (координатори – доценти Ірина Левчук, Світлана Локайчук й Ольга Маленицька). Найближчим часом організатори офіційно підіб’ють їх підсумки. Цікаві за змістом й особливостями організації видалися також дебати «Інтегровані мовно-літературні курси: pro et contra» (координатор – доцент Лариса Деркач), де студенти та викладачі обговорювали одну з найактуальніших проблем сучасної філологічної освіти у школі, та дискусія на тему «Традиційна медицина чи альтернатива?» у межах курсу «Українська мова за професійним спрямуванням», в якій взяли участь студенти-медики, біологи, хіміки (координатор – доцент Руслана Омельковець).

Студенти факультету вкотре потішили всіх своїми відеороботами. Так, відбулася прем’єра 15-ї серії добре знаного освітнього проєкту «МОВОВИШКІЛ правописний» на YouTube-каналі (керівник – доцент Ірина Левчук, артдиректор – Поліна Заболотна). Цього разу – із темою «Правопис складних слів».

Ще один проєкт, спеціально приурочений до ювілейного тижня факультету – студентський флешмоб «Поетична мандрівка епохами», здійснений під керівництвом доцентів кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Жанною Бортнік й Оленою Кицан: студенти-філологи різних курсів створили поетичні відеопрезентації різних епох і стилів. Так, зазвучали Сапфо, Архілох, Горацій, Анакреонт, Ронсар, Шекспір, Ґонґора, Грінченко, Тракль, Верлен, Семенко… Перевтілювалися в героїв і героїнь минулих епох Анна Лещенко, Наталія Кривицька, Ольга Пилюк, Ангеліна Вашистюк, Марія Цьопко, Анна Діхтярук, Юлія Шабала, Анна Зотова, Мирослава Михалюк, Діана Мельницька й інші студентки ФФтаЖ. Фрагмент – Анна Зотова читає Поля Верлена.

11 листопада, у 102 річницю відновлення незалежності Польщі, студенти та викладачі кафедри слов’янської філології зібралися, щоб презентувати відеоролик «Нескінченна гама кольорів життя луцької полоністики», підготовлений за ініціативи доцента Юлії Васейко студенткою Анастасією Гулітою. Відео розповідає про найважливіші події у житті луцької полоністики за останні роки – навчальні заняття, лекції видатних польських учених, мистецькі заходи, поїздки, де брали активну участь викладачі факультету філології та журналістики та студенти, які вивчають польську мову. Присутні пригадати миті, які вони разом провели у рідному університеті, під час мандрівок Україною та Польщею.

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

У цей-таки день студенти-полоністи ІІ–ІV курсів під керівництвом доцента Оксани Вишневської мали нагоду запросити всіх охочих у літературну вітальню «Мовна палітра кримських сонетів Адама Міцкевича». «Кримські сонети» видатного польського поета зазвучали різними мовами – польською, українською, але так само і англійською, німецькою, білоруською. Взяли участь у поетичних читаннях Олександра Ільчук, Олександра Трушевська, Тетяна Сидорук, Софія Рачинська, Людмила Старкевич, Юлія Шнит, Наталія Масицька, Богдана Гайдук й інші студенти полоністики.

Ще один захід, безпосередньо пов’язаний із нашими західними сусідами, – «Україна – Польща: культурний простір. Розмова з Даною Рудик». Власне, йшлося під час зустрічі про особливості творення українського культурного простору в межах іншої, хай і близької, сусідньої мови та культури. Даніела Рудикукраїнська поетеса, перекладач, філолог, історик, культурознавець, яка довгий час живе в Польщі, проте як митець намагається берегти власну національну, мовну, творчу ідентичність. Про труднощі та підводні рифи цього процесу насамперед ішлося під час розмови. Модерувала зустріч доцент Олена Кицан.

Ще один надзвичайно цікавий і важливий захід – читацький клуб, зініційований викладачами кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури. Найновіші, ще не відчитані, не досліджені твори письменників – наших сучасників, українських і зарубіжних авторів, – стають об’єктом рецепції, аналізуються у спробах осмислити рух творчих пошуків у галузі літератури. Цього разу йшлося про творчість лауреата Нобелівської премії 2020 року, американської поетеси Луїзи Ґлік. Модерувала зустріч кандидат філологічних наук, доцент Жанна Бортнік.

Ще два дуже по-домашньому теплі заходи, які стали вже звичними на ФФтаЖ, але у форматі онлайн досі не проводилися. Перший – майстер-клас із виготовлення традиційної обрядової ляльки-мотанки від дизайнерки Наталії Слюсаревської (модератор – кандидат філологічних наук, доцент Ірина Левчук). Другий – «Редакційні посиденьки». Цього разу посиденьки втілилися в неформальну зустріч випускниць факультету на тему «Сім’я, діти і журналістика: як це реально поєднувати». Дуже мила, душевна, затишна розмова з мамами-журналістками – Тетяною Кушнерик, Іриною Воротною й Ольгою Зейлик.

Запрошення на онлайн-події розмішувалося напередодні заходів на фейсбук-сторінці факультету філології та журналістики, тож усі охочі могли долучитися. Власне, ми мали багато гостей – не лише колег (студентів і викладачів), але й наших випускників, нині вчителів, їхніх учнів, а то й просто людей, залюблених у слово…

Останній, завершальний акорд тижня факультету філології та журналістики – літературно-історична прогулянка осіннім Луцьком «Творімо культурні традиції Волині разом», організована представниками кафедри української літератури Віктором Яручиком й Оленою Маланій. Нас було небагато, близько двадцяти студентів і викладачів (адже більшість студентів таки перебувають нині за межами Луцька), але так відчутно, що всі дуже скучили за живим спілкуванням… Театральний майдан – вулиця Лесі Українки з важливими літературно-мистецькими локаціями – Братський міст – колишня площа Ринок – лютеранська кірха – дім із химерами архітектора Голованя – замок Любарта… Нібито звичний для кожного лучанина маршрут виявився абсолютно свіжим, новим, несподіваним насамперед завдяки нашому екскурсоводові Тетяні Яцечко-Блаженко, яка розповіла нам багато маловідомих історій про історичні локації, на яких ми зупинялися, та створила цікаву, невимушену атмосферу. А поетичні рядки про Луцьк, Волинь, Полісся Данила Братковського, Лесі Українки, Олени Пчілки, Костя Шишка, Петра Маха та ін., які на кожній нашій зупинці читали студенти, викладачі та навіть батьки, які долучилися до екскурсії, додали особливого шарму нашій прогулянці.

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики

Ювілейний тиждень факультету філології та журналістики відбувся. Попри карантинні будні, нам вдалося прожити ці дні яскраво, цікаво, небанально та з користю. Більшість заходів ще раз підтвердили: наш факультет – велика та дружна родина, яка упевненою ходою, цілеспрямовано і сильно рухається до наступних, не менш яскравих ювілеїв.

 

Лілія ЛАВРИНОВИЧ,

факультет філології та журналістики

144 переглядів

Всі новини

нд пн вт ср чт пт сб
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5