![Віртуальна експозиція свідчень про повномасштабне вторгнення в Україну](/sites/default/files/styles/width_862/public/2023-07/WhatsApp%20Image%202023-06-30%20at%2010.41.50%20AM.jpeg?itok=qUD8mGaa)
У День Канади ми представили світові результати спільного проєкту NoW (Narratives of War) Волинського національного університету імені Лесі Українки та Університету імені Макмастера. Проєкт тривав із початку повномасштабного вторгнення в Україну. Результатом проєкту є створення двомовної (українською та англійською мовами) віртуальної експозиції свідчень про повномасштабне вторгнення в Україну. Експозиція свідчень представлена за часом їх написання, географією – областями, в яких проживають свідки.
Віртуальна експозиція є у відкритому доступі за покликанням http://now.omeka.net/
Вона створена спільною дослідницькою командою від Університету імені Лесі Українки та Університету імені Максмастера. Координаторами проєкту від ВНУ Лесі Українки є професори Сергій і Лариса Засєкіни. З боку канадського університету проєкт координував керівник лабораторії з досліджень читання Центру актуальних досліджень з експериментальної та прикладної лінгвістики ARiEAL, професор лінгвістики Віктор Куперман.
Презентація проєкту відбулася в Університеті імені Макмастера (м. Гамільтон, Канада), з яким наш Університет підписав угоду про співпрацю рік тому. На презентації були присутні вчені та громадськість провінції Онтаріо.
![Віртуальна експозиція свідчень про повномасштабне вторгнення в Україну](/sites/default/files/inline-images/WhatsApp%20Image%202023-06-30%20at%2010.41.52%20AM%20%282%29.jpeg)
Центр прикладної психолінгвістики канадського університету тісно співпрацює з Українським центром психотравми нашого Університету, місія якого здійснювати дослідження та впроваджувати психологічні інтервенції для роботи з колективними й індивідуальними травмами. У Центрі зібрані архіви інтерв’ю свідків і нащадків Голокосту та Голодомору, які слугують матеріалами для міждисциплінарних досліджень у галузі психології, лінгвістики, історії, права, студій геноциду і т. ін.
![Віртуальна експозиція свідчень про повномасштабне вторгнення в Україну](/sites/default/files/inline-images/WhatsApp%20Image%202023-06-30%20at%2010.41.54%20AM.jpeg)
Нинішній проєкт є дуже важливим, адже голоси українців про події, які відбуваються сьогодні в Україні, будуть голосно лунати й свідчити про злочини проти людства, здійснені росією. Щира подяка усім свідкам війни, хто озвучив свій досвід переживання цих подій. Зцілення колективної травми може бути лише за умови соціальної справедливості й широкого суспільного визнання цих злочинів усією цивілізованою спільнотою. Кожне свідчення робить свій скромний внесок у поширенні правди про ці криваві події та доносить до світу жахливі наслідки війни.
![Віртуальна експозиція свідчень про повномасштабне вторгнення в Україну](/sites/default/files/inline-images/thumbnail_unnamed.jpg)
Проєкт завершено, але робота продовжується далі. Експозиція поповнюватиметься новими матеріалами й поступово перетворюватиметься з віртуальної виставки у віртуальну бібліотеку свідчень повномасштабного вторгнення в Україну.
Сергій та Лариса ЗАСЄКІНИ