«Хто не знає історії, той не має майбутнього». Під таким гаслом 16 листопада 2023 року на кафедрі німецької філології відбувся семінар підвищення кваліфікації для викладачів і вчителів німецької мови з Рівного та Луцька, а також із ЗЗСО Волинської та Рівненської областей, організаторами та модераторами якого були викладачі кафедри Людмила Близнюк, Олена Бондарчук, Олена Бугайчук, Людмила Пасик і Тетяна Семенюк.

Ідея проведення заходу зародилася у керівника спілки dAch із Берліну (Німеччина) Петера Лізеганга, який проводить семінари з підвищення кваліфікації з такою тематикою для викладачів і вчителів із України, Молдови, Вірменії та Грузії в Берліні. Кафедрі німецької філології пощастило, адже п’ятеро її представників у різний період упродовж 2023 року побували в Берліні. Вони прислухалися до ідеї пана Лізеганга поділитися досвідом із колегами на місці й показати, наскільки різна сучасна Німеччина і як вона справляється з усіма викликами.
Семінар був одноденним, долучилося 30 осіб. Учасників привітали ректор Анатолій Цьось і декан факультету іноземної філології Лариса Макарук. Модератори презентували п’ять доповідей, які були пронизані темою відкритого суспільства. Ішлося про нові тенденції в освіті, зокрема й доцільність використання штучного інтелекту на заняттях із іноземної мови, потребу донести до підлітків і молоді, що політична освіта та критичне мислення – це важливі речі в сучасному світі. Дискутували про цінності демократії та відкритого суспільства і як змінюється їхнє розуміння з часом. Ще один аспект – культура пам’яті, в межах якої подивилися під іншим поглядом на пам’ятні місця в Берліні, ознайомилися з пам’ятними днями в Німеччині й німецькими та українськими сучасними художніми творами, які присвячені культурі пам’яті.

Тематика семінару актуальна, адже йдеться про відкрите суспільство, основні риси якого – верховенство права, демократично обрана влада, інститути громадянського суспільства, захист прав меншин, плюралізм думок і поглядів, що надзвичайно важливо в усі часи. На прикладі німецького суспільства спостерігаємо, наскільки значущими є розуміння історії та незамовчування «темних плям», відкритий діалог, який сприяє глибшому розумінню минулого й водночас упереджує від повторення подібних помилок і трагедій у майбутньому.



Наприкінці семінару учасники поділилися своїми думками та враженнями і подякували за новий досвід. Дійство завершилося врученням сертифікатів і спільним фото.

Людмила ПАСИК,
доцент кафедри німецької філології