![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/styles/width_862/public/2024-02/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2024-02-19_13-04-45-910.jpg?itok=oaRgxWyZ)
19 лютого 2024 року в навчальній лабораторії вивчення життя та творчості Лесі Українки (біобібліографічному відділі – лабораторії Лесезнавства) імені Олександра Рисака відкрилася книжкова виставка «Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття». Саме цією подією розпочалися на факультеті філології та журналістики традиційні уже Дні Лесі Українки та День університету.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/425420114_7405767499486331_4539696715082669190_n.jpg)
Присутні на виставці студенти та викладачі пригадали особливості епохи порубіжжя, модерні віяння та течії, появу жіночих рухів, бунтарських поглядів і творчих проєктів (як альманах «Перший вінок»), а також про імперські амбіції та шовіністичну політику росії, яким намагалися протистояти члени аристократичної, дворянської родини Косачів-Драгоманових.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2024-02-19_13-04-43-515.jpg)
Ініціатор виставки, доцент кафедри української літератури Олена Маланій ознайомила усіх із фондами лабораторії Лесезнавства – альбомами, книгами спогадів, краєзнавчими розвідками, науковими дослідженнями, художньою біографістикою про членів родини Косачів-Драгоманових. Родові гнізда, родинні історії та легенди, дворянське гніздо, волинський скарб – усе це постало перед відвідувачами виставки як потужна вітаїстична енергія, що крізь віки тільки набирає міці та цінності.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424730359_7405748489488232_4191151927616905050_n.jpg)
Студенти та викладачі мали змогу побачити збірки творів Олени Пчілки, Михайла Косача, Лесі Українки, Грицька Григоренка (Олександри Судовщикової-Косач), Юрія Косача, «Хронологію життя та творчості Лесі Українки» авторства Ольги Косач-Кривинюк, а також дослідження Леоніда Ушкалова про дядька Лесі Українки «Чарівність енергії: Михайло Драгоманов». Життя та творчий доробок шляхетної української родини постав крізь призму епохи як особливий, надзвичайно дорогий спадок, як нагадування нам, сьогоднішнім українцям, про вічні цінності й необхідність боротьби за свою незалежність, за право бути нацією.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2024-02-19_13-04-44-350.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424987960_7405767272819687_6067254756091766926_n.jpg)
Експозиція виставки інтерактивна і містить цікаві деталі-підказки, які впізнавані студентами-україністами, відсилають їх до уже вивчених текстів. Для полоністів же було цікавим дізнатися про інтерес Олени Пчілки до творчості Юліуша Словацького й Елізи Ожешко, а Лесі Українки – до постаті й творчості Марії Конопніцької, чиї вірші українська поетка переклала і про кого написала ювілейну статтю.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2024-02-19_13-04-42-891.jpg)
Лабораторія Лесезнавства є навчальною, дієвою, відкритою для усіх, залюблених у слово Лесі Українки й Олени Пчілки, хто цікавиться життєписом родини Косачів-Драгоманових.
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424775868_7405746396155108_6696603346043715149_n.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/428600667_7405770549486026_8119020696335442419_n.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424897225_7405768222819592_4681695071382949735_n.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424958363_7405767989486282_877007477241526551_n.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424974572_7405747352821679_2228319337588987561_n.jpg)
![Родина Косачів-Драгоманових у культурному вимірі епохи кінця ХІХ – початку ХХ століття](/sites/default/files/inline-images/424722872_7405767726152975_8952048630034427757_n.jpg)
Олена МАЛАНІЙ,
доцент кафедри української філології