Перейти до основного вмісту

Фотодокументальна виставка до 75-річчя від дня народження Романа Арцишевського

Фотодокументальна виставка до 75-річчя від дня народження Романа Арцишевського

До 75-річчя від дня народження відомого волинянина усіх охочих запрошують відвідати фотодокументальну виставку «Роман Арцишевський: особистість, філософ, педагог».

Захід відбудеться в Музеї історії освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти. Експозиція діятиме до 20 вересня.

9 липня 2021 року виповнилося 75 років від дня народження Романа Антоновича Арцишевського (1946–2017) – відомого українського філософа та педагога, доктора філософських наук (1988), професора (1989), члена-кореспондента Національної академії педагогічних наук України (1994), академіка Міжнародної академії педагогічних і соціальних наук (2002), заслуженого діяча науки і техніки України (2008), багатолітнього викладача, завідувача кафедр Інституту соціальних наук, проректора з наукової роботи Університету імені Лесі Українки, старшого викладача Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.

Із нагоди ювілею в Музеї історії освіти Волині ВІППО розгорнуто фотодокументальну виставку «Роман Арцишевський: особистість, філософ, педагог», на якій вперше широко представлено матеріали та документи з родинних і приватних архівів Олени Кононович-Арцишевської, Наталії Ясінської, Галини Романчук, фондів бібліотеки та музею інституту, Волинського краєзнавчого музею, Волинської обласної державної наукової універсальної бібліотеки імені Олени Пчілки.

Виставка складається із двох тематичних розділів. У першому мовою унікальних особистих речей (друкарська машинка, мобільний телефон тощо), рідкісних фотографій і документів із родинного архіву, книг із автографами, газетних і журнальних публікацій розкривається насичений життєвий і творчий шлях Р. А. Арцишевського, здобуття середньої та вищої освіти, захист кандидатської та докторської дисертацій, активна наукова та журналістська діяльність, сімейне життя, захоплення та хобі. У другому розділі представлено комплекси документів і матеріалів активної наукової діяльності з часу повернення до Луцька в 1979 р., зокрема розробка проблем світоглядної освіти учнівської та студентської молоді; заснування однієї із найуспішніших науково-педагогічних шкіл Волинського національного університету імені Лесі Українки «Світоглядна освіта молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства»; створення понад 30-ти підручників і посібників для шкіл і закладів вищої освіти України, виданих тиражем понад мільйон примірників, низки монографій, численних методичних розробок і близько 200 наукових статей і публікацій. П’ять підручників і посібників стали переможцями Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні» й визнані кращими серед підручників суспільно-гуманітарного циклу в Інституті навчальної книги імені Георга Еккерта (Брауншвейг, Німеччина). Окремий блок матеріалів розкриває діяльність Романа Арцишевського на посаді старшого викладача кафедри теорії і методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, його вагомий внесок у розробку й удосконалення змісту та методів сучасної суспільно-гуманітарної освіти, проблем віталогії (філософського вчення про життя людини), структури духовної культури, формування самосвідомості та світогляду учнівської молоді.

І сьогодні не втратили актуальності думки Романа Арцишевського, висловлені 2003 р.: «Сучасна школа не додає учням тих знань, які потрібні кожній людині і без яких вона не зможе стати у сучасному, дуже складному, суперечливому та динамічному світі справжньою, повноцінною особистістю, здатною самостійно вирішувати різноманітні життєві проблеми. Ми якраз і виходимо з того, що сьогодні необхідний коперніковський переворот в освіті. У ній потрібна діаметральна зміна орієнтацій: від сцієнтизму, тобто орієнтації змісту освіти переважно на відтворення основ наукових знань, до гуманоцентризму, або, інакше кажучи, – до орієнтації насамперед на потреби та інтереси дитини, задоволення яких дозволило б їй стати активним громадянином, доброю людиною і неповторною особистістю».

Завдання цієї виставки – привернути увагу освітян, педагогів, науковців і краєзнавців краю до вивчення і дослідження життєвого шляху та творчої, зокрема педагогічної, спадщини Романа Арцишевського, використання їх потенціалу в навчально-виховному процесі сучасної школи.

Виставка працює до 20 вересня 2021 р. в приміщенні Музею історії освіти Волині при ВІППО (вул. Винниченка, 31, другий поверх) щодня з 9.00 до 17.00 год., окрім суботи та неділі.

Організатори запрошують усіх охочих відвідати виставку. Тел. для довідок: 0977914725, 0505642554.

 

Анатолій СИЛЮК,

методист Волинського інституту

післядипломної педагогічної освіти

Дата початку: вівторок, 31 серпень 2021 - 09:00
Дата закінчення: понеділок, 20 вересень 2021 - 17:00
Місцезнаходження: Музей історії освіти Волині при ВІППО (вул. Винниченка, 31, другий поверх)
59 переглядів

Всі події

пн вт ср чт пт сб нд
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3