![](/sites/default/files/styles/width_862/public/field/image/dsc_3316.jpg?itok=7vhjn1uz)
29 листопада представники Волинської ОДА, громадські діячі, студенти й науковці СНУ імені Лесі Українки провели круглий стіл на тему «Угода про асоціацію України з ЄС: політичні та економічні аспекти».
До дискусії долучилися начальник Управління державної служби ГУДС України у Волинській області, доктор політичних наук, професор кафедри політології Лесиного вишу Валентин Малиновський, доктори політичних наук, професори цієї ж кафедри Валерій Бортніков, Оксана Ярош, декан факультету міжнародних відносин, доцент Сергій Федонюк, доценти кафедри країнознавства і міжнародних відносин – кандидат історичних наук Андрій Моренчук та кандидат географічних наук Наталія Романюк, старший викладач кафедри політології, журналіст Тарас Літковець, голова ЛМГО «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу» Михайло Наход. Модератором заходу виступила проректор з навчальної роботи, професор Світлана Гаврилюк.
Волинську обласну державну адміністрацію представляли начальник Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Андрій Мельник та заступник директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі Галина Дика.
Захід відбувався вже фактично по завершенню Вільнюського саміту, коли стало зрозуміло, що сьогодні Україна не готова до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Відкрила круглий стіл проректор Світлана Гаврилюк, яка у своєму вступному слові чітко сформувала позицію СНУ імені Лесі Українки: «Наш університет у своєму стратегічному плані розвитку до 2020 р. чітко задекларував рух до інтеграції в освітній простір Європи, а це і мобільність студентів, можливість вивчення кращого європейського досвіду, і будівництво студентського містечка європейського зразка із новітніми лабораторіями із залученням до співпраці партнерів з ЄС. Відтак, незважаючи на рішення влади, ми й надалі продовжуватимемо працювати над втіленням європейських стандартів в освіті й науці».
Власне бачення подій від влади представив Андрій Мельник: «Події останніх двох тижнів кожен трактує на свій погляд. Хтось висловлює підтримку діям Президента України Віктора Януковича, інша частина – що Україна втратила свій шанс на інтеграцію в ЄС. Однак зовнішньополітичний курс держави незмінний, ми й надалі продовжуємо рухатися до європейської спільноти. Головним пріоритетом розвитку держави є євроінтеграція, але в її основі – національний інтерес, про що було сказано у зверненні Віктора Януковича. Наша держава не отримала чіткої відповіді від ЄС щодо компенсації збитків, яких зазнають громадяни й економіка України. Адже потрібно модернізувати всю промисловість країни, щоб наш товар був конкурентоспроможний на ринку Європи, а люди, які працюють на цих підприємствах, зберегли свою роботу. Ті майдани, що відбуваються в Україні, вкотре підтверджують єдність позиції Глави Держави та українського народу – інтеграція до ЄС».
Дещо іншої думки дотримується Валентин Малиновський: «Нам потрібно тверезо оцінити, що було, що потрібно зробити, які наші можливості на шляху в Європу. Балансування між Заходом і Росією ще раз підтверджує – Митний союз без України не відбудеться. Нас усіма силами хочуть відтягнути з-під впливу Росії, у такий спосіб Європа створює буферну зону між нею та Росією. До підписання цієї угоди ми готувалися п’ять років. Її було парафовано, але про неготовність країни до її підписання ми дізналися за тиждень. Постає питання: чим ми займалися п’ять років? На мою думку, бізнес сам повинен модернізуватися до вимог європейського ринку, а не просити кошти в ЄС. Нині Російська Федерація до окремих товарів вводить навіть жорсткіші стандарти, ніж ті, які діють у ЄС. Питання підписання угоди є комплексним, і частина вини у цьому є й на Україні».
Декан факультету міжнародних відносин Сергій Федонюк наголосив на тому, що тестова частина Угоди про асоціацію ЄС з Україною є чудовим, професійним документом, який давав нам шанс перескочити період підготовки до вступу в ЄС. Це був би сигнал для інвесторів про надійність і перспективність вкладання коштів в економіку України, і ми б могли заробити ті 160 млрд власним виробництвом.
Професор Валерій Бортніков зосередив увагу на середньому класі, який є основою демократії та економіки у будь-якій державі світу. Відзначив, як далеко пішли у своєму розвитку інші країни пострадянського простору, натомість Україна за 20 років незалежності й нині знаходиться на найнижчому етапі демократизації й розвитку. «Передусім потрібно починати з себе, а не чекати, що хтось це зробить за тебе», – резюмував Валерій Іванович.
«Я не вірю в третій шлях для України, – відповіла Оксана Ярош. – Ця ситуація з підписанням угоди продемонструвала ненадійність України як партнера».
Студентська молодь висловила свою повну підтримку європейській інтеграції України, аполітичності майданів, наголосивши, що варто державі думати й про споживача, а не лише про прибутки приватних підприємств. Беззаперечним залишається факт того, що наша держава втратила не лише шанс перейти до нового етапу розвитку, а й довіру європейських партнерів.
Вл. інф.
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело