Перейти до основного вмісту

Його обходи в лікарні нагадували наукові лекції чи, навіть, конференції, на студентських заняттях з анатомії академічний матеріал подавав простою мовою з яскравими прикладами з власної практики, а у вільний час віддавався художній літературі та мистецтву. Таким був доктор медичних наук, професор, екс-завідувач кафедри фізіології людини і тварин, лікар-практик, письменник, мистецтвознавець, неординарний, авторитетний, вимогливий і справедливий, інтелігентний Леонід Самійлович Гіттік.

З нагоди 90-річчя від дня народження Леоніда Гіттіка та 45-річчя кафедри фізіології людини і тварин 8 червня у СНУ імені Лесі Українки розпочалися академічні читання «Системна організація психофізіологічних та вегетативних функцій (медико-біологічні аспекти)». Серед учасників – провідні науковці країни та зарубіжжя, лікарі, колеги, друзі та рідні вченого.


Вітальне слово виголосив ректор Лесиного вишу Ігор Коцан. Він зазначив, що сьогоднішній захід зібрав найкращих українських науковців у галузі нейрофізіології, лікарів-неврологів, а також підтвердив міжнародний статус, адже на читання приїхав професор з Індії та дочка Леоніда Гіттіка, лікар з Ізраїлю Олена Леонідівна.


«Тридцять вісім років Леонід Гіттік пропрацював в університеті, вів наукову роботу з максимальним залученням практики. Я завжди дивувався, як Леоніду Самійловичу вдавалося пояснити академічний матеріал про найскладнішій орган людини – мозок – простими словами», – констатував Ігор Ярославович. На переконання ректора, ці читання несуть двояке почуття: сум від того, що не почуємо виступ Леоніда Гіттіка, та радість, адже започаткований Гіттіком напрям – нейрофізіологія – продовжує розвиватися.

З доповіддю «Професор Л. С. Гіттік – засновник волинської школи фізіологів» виступив декан біологічного факультету Андрій Поручинський. Він упевнений, що ідеї Леоніда Самійловича продовжують розвивати його колеги й учні, старше та зовсім молоде покоління науковців і лікарів-практиків.

Урочистості завершилися демонстрацією фільму про життя і діяльність Леоніда Гіттіка (виготовлений силами інституту філології та журналістики та відділу зв’язків із громадськістю вишу).

«Я зрозуміла, що Леоніда Самійловича пам’ятають, світ, створений моїм батьком, не зник, а, навпаки, продовжує вирувати. І це все завдяки його учням і колегам», – резюмувала дочка Олена Леонідівна. На знак вдячності вона подарувала кафедрі фізіології людини і тварин молоточок невролога, яким користувався сам Леонід Гіттік, та статуетку у формі крила, котру йому вручили за перемогу в конкурсі «Людина року Волинського краю – 2000».

Далі читання продовжилися пленарним засіданням, на якому свої наукові напрацювання представили Андрій Ягенський, керівник Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології, лікар-кардіолог вищої кваліфікаційної категорії, доктор медичних наук, професор («Вторинна профілактика та прогноз після інфаркту міокарда в різних соціально-економічних умовах (Україна, Польща, Швейцарія)»), Микола Макарчук, завідувач кафедри фізіології людини і тварин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор біологічних наук, професор («Асиметрія. Лише півкулі?»), Людмила Шульга, завідувач відділення неврології Луцької міської клінічної лікарні, лікар-невролог вищої кваліфікаційної категорії, заслужений лікар України («Епілепсія. Причини виникнення, прояви, лікування на сучасному рівні»).

Перед початком читань та в перервах між засіданнями гості й учасники могли переглянути відкриту виставку наукових праць, художніх творів Леоніда Гіттіка «Мета творця – самовіддача», яку організував відділ культурно-просвітницької роботи бібліотеки СНУ імені Лесі Українки.


Цього ж дня на біологічному факультеті відкрили кімнату-музей імені Леоніда Гіттіка.


Наступного дня, 9 червня, заплановане ще одне пленарне засідання та робота секцій за такими тематичними напрямами: сучасні проблеми нейрофізіології та психофізіології; фізіологія вісцеральних систем людини; структурно-функціональні особливості сенсорних та моторних функцій людини; актуальні проблеми клінічної неврології; біоетичні аспекти медичних та біологічних досліджень. 

Іванна МИСЛИВА-БУНЬКО

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

82 переглядів