![](/sites/default/files/styles/width_862/public/field/image/dsc_3856.jpg?itok=GhXr4rD2)
Наш університет святкує свій день народження. 73-й рік його функціонування був насичений визначними подіями, вагомими здобутками у науковій, освітній, навчально-виховній діяльності.
Кожен із цих років був особливим, виділявся чимось своєрідним, але всіх їх об’єднує одна риса – самовіддана, подвижницька праця всього колективу.
Тих, хто невтомною працею долучався до становлення університету, творив його славні традиції, але не дожив до сьогодні, відійшовши у вічність, вшануємо хвилиною мовчання.
Сьогодні, в час постійно зростаючих тенденцій якості європейської освіти, українські вищі навчальні заклади постали перед проблемою конкурентоздатності на світовому ринку, що спонукає замислитися над проблемою модернізації вищої школи України.
Міжнародна співпраця університетів є невід’ємним складником інноваційного розвитку вищої школи. Рух уперед кожного вищого навчального закладу відбувається тому, що університети включені в динаміку розвитку як суспільства в країні, так і в єдиний освітній простір у світі. І ці глобалізаційні процеси мають відношення до освітньої сфери. Тому ми повинні реагувати на ці виклики.
Враховуючи тенденції розвитку сучасної освіти і науки, процеси глобалізації та регіональної інтеграції, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки прагне здобути не лише національне визнання, але й високий міжнародний статус. Саме тому велика увага приділяється міжнародній діяльності як одному із пріоритетних напрямів розвитку Університету, яка спрямована на інтеграцію навчального закладу до європейського та світового освітньо-наукового простору. Університет спрямовує свою діяльність на розширення та поглиблення міжнародних контактів, підвищення авторитету в світі, сприяє покращенню рівня кваліфікації викладачів і студентів шляхом координації науково-педагогічних контактів із відповідними інституціями за кордоном.
Сьогодні Університет стає головним осередком наукової думки в регіоні. Він забезпечує формування всебічно розвиненої особистості з високим рівнем професійної кваліфікації, здатної самостійно креативно мислити, виконує місію інтеграції держав регіону українсько-польсько-білоруського прикордоння на базі передових напрямів наукових досліджень, ідеї європейської єдності. Університет повинен проводити дослідження на найвищому світовому рівні, готувати висококваліфікованих, винахідливих, ініціативних і креативних випускників, здатних конкурувати на європейському та світовому ринках, які генеруватимуть нові ідеї для суспільного прогресу на демократичних і патріотичних засадах.
Наш Університет ставить за мету стати кращим вищим навчальним закладом держави й увійти до складу провідних університетів Європи, розвиватися відповідно до потреб Волині та Східноєвропейського регіону. Ставлячи такі стратегічні цілі, СНУ імені Лесі Українки має бути відкритим для громадян усіх країн Європи та світу, забезпечуючи умови для:
• якісної мовної підготовки;
• міжкультурного спілкування й можливості міжнародної освітньої та наукової комунікації;
• мобільності студентів і науковців;
• забезпечення можливості дистанційного навчання з використанням передових інформаційно-комунікаційних технологій;
• орієнтації на виняткову інноваційність у науково-дослідній, навчальній і організаційній роботі у поєднанні з традиційними академічними цінностями.
На виконання поставленого Президентом України завдання з відновлення економічного зростання й модернізації економіки країни було прийнято Програму економічних реформ на 2010–2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» та затверджено Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження.
Національний план дій на 2013 рік охоплює широкий набір стратегічних перетворень багатьма напрямами. Четвертим розділом цього плану є Реформа освіти та розвиток науково-технічної сфери, яка передбачає такі аспекти:
• удосконалення системи управління освітою;
• забезпечення доступності, підвищення якості та конкурентоспроможності освіти;
• підвищення ефективності формування державного замовлення та фінансування освіти;
• розвиток науки та інноваційної діяльності, підвищення конкурентоспроможності національної економіки. Зокрема, СНУ імені Лесі Українки стане централізованою установою, яка забезпечить потреби регіону у висококваліфікованих фахівцях, котрі здобудуть інтегровані знання;
• глобальний світ – нові правила поведінки людини;
• здійснювати підготовку студента глобального світу – це здійснювати підготовку інтернаціональної людини;
• показник освіченості кожної людини – це показник розвитку держави.
Університет використовуватиме досвід провідних вищих навчальних закладів і наукових установ країн Європейського Союзу, сприятиме поглибленню наявних зв’язків та налагодженню нових контактів між навчальними закладами Європи. Він формуватиме європейську свідомість молоді, що в довгостроковій перспективі дасть змогу місцевим підприємствам, фірмам, організаціям, державним установам залучати високопрофесійні кадри зі знанням особливостей комунікації в умовах глобалізації, європейської інтеграції та транскордонного співробітництва, що позитивно впливатиме на реалізацію стратегії європейської інтеграції України.
Україна планує підписати угоду про Асоціацію Україна – ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі, який відбудеться у листопаді цього року.
Наукові дослідження найвищого світового рівня – головний пріоритет Університету. Їхні результати мають становити базу ринкової оферти навчального закладу, інтегруватися до освітніх програм. Інструментом розвитку науки будуть наукові фонди університету, покликані підтримувати молодих учених.
Сьогодні серед головних цілей розвитку науки – розвиток міжнародного виміру наукових досліджень (посилення міжнародного обміну науковців, активне залучення фінансових засобів із закордонних джерел, просування результатів досліджень на зарубіжних ринках, кардинальне збільшення кількості публікацій у провідних зарубіжних наукових виданнях).
Нам потрібно переглянути роботу кафедр і наукових колективів, а також посилити їх міжнародну діяльність, особливо в напрямі співробітництва з країнами Європейського Союзу, Дунайського регіону; розпочати активну роботу щодо участі вітчизняних університетів у програмі Європейського Союзу «Горизонт–2020», яка дозволить удосконалити виконання науково-дослідних та інноваційних проектів та підвищити їх ефективність.
Головним у науковій стратегії університету є практичне спрямування передових фундаментальних досліджень, комерціалізація наукових розробок, передусім в аспекті перспектив європейської інтеграції нашої держави.
Участь і реалізація міжнародних проектів є одним із ключових пріоритетів розвитку міжнародної діяльності СНУ імені Лесі Українки. Реалізація таких проектів, зокрема у партнерстві, дає змогу покращити як матеріально-технічну базу, так і рівень наукових досліджень, загальний рівень підготовки та практичних навичок професорсько-викладацького складу і безпосередньо студентів.
За період із 2004 р. в Університеті було успішно реалізовано 25 міжнародних проектів у партнерстві з науковими закладами Польщі, Німеччини, США, Білорусії, Чехії та ін. Ще 8 проектів реалізуються в цей час.
Виходячи з загальносвітових тенденцій закріплення моделі «економіки знань», подальшу свою діяльність в у цій сфері Університет спрямовуватиме на розвиток науково-технічних і прикладних проектів (створення лабораторій, дослідних центрів) та підвищення якості освіти, її доступності й реалізації концепції «Освіта протягом усього життя».
У сфері освітньої діяльності Університет зацікавить молодь різних країн перспективою здобуття європейської освіти майбутнього, безпосереднього досвіду й участі в процесі інтеграції Європи, пропонуючи широкий спектр освітніх послуг, даючи можливість навчатися і за популярними, і за унікальними напрямами. Студенти зможуть обирати міжфакультетські, міжуніверситетські й міжнародні програми. Особливої уваги необхідно надавати інтердисциплінарним і новим напрямам, пов’язаним із новітніми технологіями. Університет активно розвиватиме й постійно актуалізуватиме оферту програм післядипломної освіти і курсів підвищення кваліфікації, перекваліфікації для потреб бізнесу, державної адміністрації, самоврядування й інших суб’єктів та інституцій. Буде реалізовано ефективне середовище дистанційної освіти, упроваджено програми підготовки студентів і слухачів іноземними мовами, насамперед у партнерстві із зарубіжними університетами. Студенти матимуть можливість для участі в додаткових сертифікатних програмах, орієнтованих на динамічні потреби ринку праці.
Наша мета – інтернаціоналізація освіти (збільшення кількості занять, які проводяться іноземними мовами, стимулювання мобільності студентів і науково-педагогічних працівників, реалізація спільних освітніх програм із закордонними навчальними закладами).
На часі – реалізація програм «подвійних» дипломів, зокрема в межах програм міжнародних студентських обмінів.
Численні договори про співробітництво з університетами європейських та інших країн, установами й організаціями, підприємствами дають можливість студентам користуватися найновішими міжнародними програмами в галузі освіти й науки, здобувати практичні вміння на території ЄС.
Університет відкритий для іноземних студентів і підтримує різні форми їхньої участі (у т. ч. дистанційної) в програмах підготовки бакалаврів, магістрів, докторантів, слухачів післядипломної освіти й курсів підвищення фаху чи перекваліфікації. Збільшення кількості іноземних студентів (перспективним варто вважати показник 10 % від загальної кількості студентів) дасть змогу повною мірою реалізувати науковий та освітній потенціал університету. Велика кількість іноземних студентів допоможе пізнати багату європейську історію та культуру в межах обмінів і особистого досвіду.
Переорієнтація цінностей – це ідея самореалізації людини в сучасному суспільстві. Бути успішним означає бути багатим. Основою якісної освіти є культура освіти.
За досягнуті результати, реалізацію поставлених завдань, отримання університетом нового статусу європейського рівня дякую нашим друзям – за підтримку університету; нашим викладачам і співробітникам – за багаторічну працю і професіоналізм; нашим студентам – за їхню активність і небайдужість.
Добра, благополуччя, здоров’я, натхненної праці й навчання, нових звершень та ідей, здійснення найзаповітніших мрій бажаю усім:
• хто сьогодні є членом нашої університетської сім’ї;
• хто свого часу був його працівником або студентом;
• хто переймається справами університету.
Зі святом Вас!
Ігор КОЦАН,
професор, ректор СНУ імені Лесі Українки
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело