Перейти до основного вмісту

Наприкінці навчального року студенти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки разом із молоддю Волинської області взяли участь в онлайн-опитуванні «Парламент очима молоді: бачення та очікування». Опитування було частиною проєкту «Доступно про парламентаризм», який реалізовувала громадська організація «Волинська правнича школа» в межах Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», яку виконує Фонд Східна Європа.

 

Проєкт «Доступно про парламентаризм» спрямований на підвищення рівня обізнаності молоді щодо системи парламентаризму в Україні, посилення комунікацій із народними депутатами. Його головна мета – мотивація молодих виборців до участі у розв’язанні соціально-економічних проблем громад, різних соціальних груп і держави загалом через залучення до співпраці з народними депутатами.

 

Формування анкети й аналітичний звіт за результатами опитування «Парламент очима молоді: бачення та очікування» зробила фахівець із превентивного виховання відділу молодіжної політики та соціальної роботи Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, кандидат психологічних наук Тетяна Кулик.

 

В онлайн-опитуванні взяло участь 500 респондентів. Воно складалося з двох блоків запитань: щодо діяльність Верховної Ради України та народного депутата України.

 

Підводячи підсумки результатів опитування думки молоді щодо діяльності Верховної Ради України, можна виділити такі основні аспекти:

 

  • Ø Довіра до Верховної Ради України у прийнятті правильних рішень для розвитку України.

Великий відсоток опитаних висловили недовіру Верховній Раді України. «Скоріше не довіряють» 38 % респондентів, «скоріше довіряють» – 21 %. «Повністю довіряють» лише 2 % опитаних, а «зовсім не довіряють» – 13 %. 129 (26 %) молодих людей не змогли дати відповідь на це питання, обравши варіант «важко відповісти».

 

 

Пріоритет роботи Верховної Ради, на думку 73,4 % опитаних, – це «мирне врегулювання і припинення бойових дій на Сході України». Це питання турбує 367 респондентів. Серед пріоритетів 59,6 % молоді зазначила «Зростання життєвих стандартів людей (зарплат, пенсій тощо)». 50,8 % опитаних обрали «Покращення системи охорони здоров’я», 50,4 % – «Боротьба зі злочинністю та корупцією», 37,8 % – «Скорочення безробіття», 35,6 % –«Зменшення зарплат топ-чиновникам», 28,2 % – «Стримання зростання цін на продукти, речі першої потреби», 27 % – «Реформування освіти», 26,6 % – «Зниження тарифів на комунальні послуги», 22,4 % – «Зміцнення української армії», 21 % – «Збереження екології». На думку молоді, найменше Верховна Рада зосереджена на таких питаннях, як-от: «Активізація співпраці з ЄС та НАТО» (17 %), «Прискорення розслідування злочинів проти Майдану» (11,6 %), «Почати переговори з Росією про відновлення економічних відносин» (6 %). Обравши відповідь «Ваш варіант», респонденти зазначали: «Економічні реформи та лібералізація», «Усі варіанти важливі».

 

 

Щодо діяльності народного депутата:

  • Ø Ключові критерії роботи народного депутата.

Більшість опитаних (57,2 %) вважають, що найважливіший критерій роботи народного депутата – «Співпраця з громадськими організаціями та місцевою владою». Оскільки можна було обирати декілька критеріїв, то 55 % респондентів вказали і законотворчу роботу в Парламенті. Важливими критеріями роботи народного депутата молодь відзначила: «Сприяння виділенню коштів на потреби округу» (47 %), «Звітування народного депутата України» (42 %). Найменше були виділені «Робота приймальні» (6 %) та «Проведення уроків парламентаризму в школах округу» (5,6 %). Це можна пояснити тим, що у цьому питанні обирали не більше як три відповіді. Тому молодь вказала найважливішими згадані вище критерії. Один респондент, обираючи відповідь «Ваш варіант», зазначив, що «ніякий варіант не важливий» (0,2 %).

 

 

  • Ø Обізнаність молоді про діяльність народних депутатів, обраних у Верховну Раду від Волинської області.

25,4 % опитаних взагалі не знають про діяльність народних депутатів, обраних у Верховну Раду від Волинської області.

Найпопулярніший серед молоді Ігор Палиця (31,8 %). Про роботу Ірини Констанкевич відомо 24,4 % респондентів. 20,6 % опитаних обрали варіант відповіді «Ігор Гузь», 16,8 % – «Степан Івахів». Лише 0,8 % респондентів знають про діяльність Валерія Стернійчука. Жоден опитаний не вказав нардепа Олександра Колтуновича.

 

 

  • Ø Пріоритетні обов’язки народного депутата.

Майже усі опитані (95,4 %) вважають, що найважливіший обов’язок народного депутата – «Відстоювання прав громадян на центральному рівні». 41,2 % респондентів обрали «Залучення державних коштів на будівництво об’єктів соціальної інфраструктури округу (шкіл, дитсадків, лікарень, ремонт доріг, облаштування вуличного освітлення та ін.)». «Ознайомлення з роботою бюджетних установ (школи, дошкільні заклади та заклади позашкільної освіти, охорони здоров’я, соціального захисту) та вивчення проблемних питань» – пріоритетна робота народного депутата для 35,4 % опитаних. 16,8 % молоді відзначили варіант «Участь або підтримка діяльності органів самоорганізації населення, ОСББ та громадських і благодійних організацій і фондів», 14,6 % – «Участь у зборах мешканців, громадських слуханнях, заходах, організованих громадами».

 

 

  • Ø Співпраця з молоддю.

32 % респондентів вважають, що співробітництво з молоддю найефективніше під час зустрічі у навчальних закладах. 24 % опитаних обрали «Спілкування через соціальні мережі». «Участь у заходах молодіжних громадських організацій» – найефективніша форма співпраці для 21 % респондентів. 11 % хотіли б «Призначення Дня для молоді у приймальні народного депутата». «Проведення й участь в освітніх і дискусійних заходах в режимі онлайн» підтримало 7 % опитаних. Лише 5 % молоді віддали перевагу урокам парламентаризму в школах округу. Обираючи «Ваш варіант», респонденти зазначили: «За кожної потреби громадянина», «Щодня».

 

 

  • Ø Бажання взяти участь у політичному житті України.

38,2 % респондентів сумнівалися і не знали, чи хочуть вони долучитися до політичного життя України. 35,8 % молоді висловили бажання взяти активну участь у політичному житті країни. 26 % не хочуть брати участь у політичних заходах.

 

 

Налагодженням якісної комунікації народного депутата з молоддю – одне з найважливіших завдань. Результати анкетування засвідчили, що молоді люди не байдужі до політичної ситуації їхнього виборчого округу, однак не знають про законопроєкти свого нардепа. У налагодженні комунікації варто приділити увагу співпраці з громадськими організаціями та місцевою владою, зустрічам із громадянами та колективами установ, організаціями в окрузі. Співробітництво народного депутата з молоддю найефективніше у навчальних закладах і під час заходів молодіжних громадських організацій. Вагоме місце у налагодженні комунікації з молоддю посідає спілкування через соціальні мережі.

На основі результатів опитування були розроблені рекомендації народним депутатам для покращення роботи в окрузі та налагодження ефективної комунікації з виборцями, зокрема молоддю.

Усі результати опитування «Парламент очима молоді: бачення та очікування» доступні за посиланням https://cutt.ly/QyL5xd1

 

Відділ молодіжної політики та соціальної роботи

110 переглядів