![](/sites/default/files/styles/width_862/public/field/image/dsc_5991_0.jpg?itok=aH5GsZES)
Критики футуризму часто наводили як основний аргумент рядки з відомого твору Михайля Семенка, який складався… лише з переліку днів тижня: «Понеділок, вікторок, середа і т. д.». Тривалий час цей «шифр» і для мене становив загадку: що ж там криється за цими днями? Та коли став свідком подій тижня інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, що проходив, як і минулого року, на початку листопада, «дійшло»: вірш Михайла Васильовича – пророчий і стосується саме цього тижня. Не вірите? Тож слухайте…
Понеділок (3 листопада)
Перша ж подія – семінар «Специфіка роботи журналіста й редактора в інтернет-виданні» розпочалася досить таки «футуристично» в розумінні активного пошуку нових шляхів спілкування зі студентською аудиторією, які, віриться, стануть у майбутньому визначальними. Увагу привернуло слово «журналіст», написане на дошці… по вертикалі. Ведуча семінару – репортер Волинського інформаційного порталу Анна Єкименко-Поліщук – запропонувала написати навпроти кожної літери якості, які кожен хотів би бачити в сучасному журналістові (Ж – життєрадісний, жвавий, У – унікальний, універсальний, уважний, Р – розумний, раціональний, Н – національно свідомий, незалежний тощо). Вийшов своєрідний «верлібровий» акровірш, після чого почався сам семінар, вельми актуальний у наш комп’ютерний вік – адже Інтернету нині бракує хіба що в дитячих візочках – та й то уже, мабуть, «не факт»…
Під знаком креативності пройшла і презентація книжкової та сувенірної продукції Волинської обласної друкарні – сучасного потужного поліграфічного підприємства, яке, окрім власне друкарні, має у своєму складі видавництво та крамниці книг і канцтоварів (одну з них – «IQ» – нещодавно відкрито по вулиці Винниченка, 28: до речі покупців там пригощають запашною кавою). Заступник голови правління підприємства Людмила Штогрина розповіла про роботу видавництва, а також ввела присутніх у суть конкурсу «Майстерня слова», де розглядатимуться студентські літературні спроби й кращі з них заплановано видати у колективному збірнику, а то й окремими книжками. Менеджер видавництва Анна Тріль (декан ІфтаЖ – доцент Юрій Громик представив її як випускницю інституту) ознайомила читачів із продукцією Волинської обласної друкарні. Серед представлених пані Анною видань були книги Надії Гуменюк, Віктора Лазарука, Василя Гея, Тетяни Байди, Надії Корнійчук, Олекси Ошуркевича. Присутні мали змогу відвідати виставку-продаж продукції підприємства у вестибюлі інституту.
Оригінальністю відзначалися також студентські стіннівки та плакати.
Аспірант СНУ імені Лесі Українки Ірина Полєтуха провела консультацію щодо підготовки матеріалів та участі в конкурсі Стипендіальної програми «Завтра.UA», а завідувач кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури, професор Марія Моклиця закликала п’ятикурсників спеціальності «Українська мова та література» до літературознавчої дискусії «Сучасна масова література: захоплива белетристика, розвага, бізнес чи деградація культури?», де, зокрема, було порушено питання про неприпустимість маніпулювання людською свідомістю, яке вже неодноразово призводило до трагедій – і особистих, і загальнолюдських.
У конкурсі на кращий літературознавчий аналіз або інтерпретацію вірша Володимира Свідзинського «Душа поета» взяли 15 студентів інституту філології та журналістики. І місце посіла Катерина Панащук (Укр-32 група), ІІ місце – в Олесі Калинюшко (V курс) та Аліни Демчук (ІV курс), ІІІ – у другокурсниці Катерини Шклярук.
Окрім того, відбувся І етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Його учасниками стали 37 студентів інституту філології та журналістики, а також інституту іноземної філології та педагогічного інституту. За рівнем V (серед студентів інституту філології та журналістики) І місце здобули другокурсники Юрій Фуц та Сніжана Годунко, ІІ – першокурсниця Анастасія Лазука та другокурсниця Тетяна Полюхович, ІІІ місце – у третьокурсниці Тетяни Швирид та першокурсниць Наталії Хвесик і Катерини Рижко. За рівнем ІV (серед студентів ОКР «бакалавр», окрім ІФтаЖ) перемогу здобула студентка ІІІ курсу інституту іноземної філології Ірина Наквацька.
Вівторок (4 листопада)
День розпочався семінаром «Інформаційні запити і журналістські розслідування, які провів кореспондент ІА ZiK Мирослав Ватащук. Одночасно з цим (лише, зрозуміло, в іншій аудиторії) «Воїни Світла» та «Квітоньки», себто юнаки й дівчата різних курсів, груп, спеціальностей, змагалися в дотепності та креативності у розважальному шоу «М чи Ж на ІфтаЖ?». Перемогу в згаданому шоу здобули хлопці (за що були премійовані тортом), але насправді перемогла дружба, що учасники підтвердили фінальними обіймами.
Логічним продовженням цього змагання став інтелектуальний турнір між студентами 26 групи спеціальності «Видавнича справа та редагування» і 27 групи спеціальності «Журналістика». Перед журі постало непросте завдання: обидві команди показали високий рівень ерудиції та обізнаності в обраній царині. Зрештою, обрали формат «із переможцем, але без переможених». Отже, І місце посіла команда журналістів «М’ясорубка», ІІ (теж призове – на цьому наголосив голова журі, доцент Віктор Яручик) – «Служба безпеки мови» (видавці й редактори).
Імена і книги письменницького подружжя – лауреатів багатьох престижних премій Володимира Лиса і Надії Гуменюк – давно, так би мовити, «на слуху». Твори талановитих волинян читають, обговорюють і, зрозуміло, чекають нових книг. Зустріч в інституті філології та журналістики (поважних гостей представила четвертокурсниця Ельвіра Яцута), власне, й була присвячена новинкам. Надія Павлівна презентувала збірку маленьких повістей про любов «Коханий волоцюга» та роман «Енна. Дорога до себе», Володимир Савович – книгу «Із сонцем за плечима. Поліська мудрість Пелагеї» (це зворушлива і багатогранна розповідь про бабусю письменника). Йшлося також про антологію «Ода до радості», де поряд із паном Володимиром бачимо імена Люко Дашвара, Сергія Жадана, Ірен Роздобудько, Макса Кідрука, Галини Вдовиченко, Лариси Денисенко, Євгена Положія, Олександра Гавроша, Яни Дубинянської – «десяти письменників, які об’єдналися, щоб поділитися любов’ю до життя».
Середа (5 листопада)
Цей день був багатий на лекції. Так, тема маніпуляцій людською свідомістю, – тільки вже засобами масової інформації, – знайшла своє продовження в лекції-тренінгу випускниці напряму підготовки «Журналістика» Марії Доманської «Як не стати жертвою медіаманіпуляцій?»
Про новий історизм в українській літературі ХХ ст. можна було довідатися з публічної лекції доцента кафедри української літератури Миколи Сур’яка, а колега вченого – доцент цієї ж кафедри Ольга Яблонська повела мову про соціо- та етнопсихологічні параметри образу москаля в поетичній творчості Тараса Шевченка.
Відбувся також перегляд та обговорення короткометражного фільму «Одна сота секунди» (модератор заходу – професор кафедри соціальних комунікацій Світлана Кравченко).
Було що побачити й почути і шанувальникам красного письменства. Це, зокрема, відкрита літературна кав’ярня «Віват, словолюби!» за участю творчих випускників інституту філології та журналістики – Ольги Ляснюк, Олени Пашук, Софії Стасюк, Олени Харитонюк, Тетяни Бондар, Наталії Шульської, Ольги Комарицької, Людмили Шуст, Оксани Ганущак, Еліни Форманюк та зустріч із письменником, науковцем, літературним критиком, перекладачем, видавцем (і теж випускником філологічного на той час факультету) Миколою Мартинюком. Пан Микола презентував історичну повість «Під мурами твердині», поетичну книжку «Світ за Брайлем» та збірку літературно-критичних статей «Або… або…». У зустрічі брав участь голова Волинської організації Національної спілки письменників України Олег Потурай.
У І етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка за рівнем V (серед студентів інституту філології та журналістики) перемогу здобули третьокурсниці Марія Салаган та Юлія Фінковська (відповідно, І і ІІІ місця) та другокурсниця Сніжана Годунко (ІІ місце). За рівнем ІV (серед студентів ОКР «бакалавр», окрім ІФтаЖ) перемогла Юлія Мордас (І курс, інститут іноземної філології). Всього учасниками цього етапу стали 15 студентів ІФтаЖ, а також інституту іноземної філології та педагогічного інституту.
Завершилися заходи дня теж літературним вечором.
Четвер (6 листопада)
У четвер відбулося відкриття медіашколи, яке почалося з ознайомлення з роботою редакційного комітету газети «Об’єктив студентський» та навчальної радіостудії «Радіо ІфтаЖ FM». Заняття проводили четвертокурсники інституту Ірина Баран, Олександр Гаврилюк та другокурсниця Катерина Шклярук.
Зі студентами також зустрілися відома радіожурналістка, ведуча радіостанції «СіD FM» Вікторія Жуковська та випускниця філологічного факультету, редактор Рівненсько-Волинського інформаційно-аналітичного порталу «Четверта влада» Валентина Куць. Пані Валентина прочитала лекцію, а точніше, провела тренінг, присвячений журналістським розслідуванням.
З публічною лекцією-демонстрацією «Західнополіські говірки у просторі» виступив керівник Західнополіського ономастико-діалектологічного центру, професор Григорій Аркушин. Під час лекції присутнім було показано відеофільм «Один з українських журавлів» – про відомого українського мецената з діаспори, уродженця Волині Степана Радіона.
Зустріч викладачів та випускників кафедри історії та культури української мови зі студентами, завдяки її завідувачу, професору Світлані Богдан, виявилася не просто презентацією наукових і навчальних видань кафедри, а справжнім святом, хоч, зрозуміло, й без презентацій не обійшлося (свої праці представляли як Світлана Калениківна, так і інші науковці – професор Григорій Аркушин, доценти Ольга Маленицька й Ірина Скорук). Визначено також переможців лінгвостилістичного конкурсу «Ми восени таки похожі хоч капельку на образ Божий…» (до 200-ліття від дня народження Великого Кобзаря). Ними стали Марія Когут (І місце) та Тетяна Карпів (ІІ місце).
Паралельно з І етапом Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» відбулася патріотично-мистецька акція за участю талановитих студентів біологічного факультету й інституту мистецтв, де також читають свої лекції викладачі кафедри історії та культури української мови (власне, й організувала це дійство доцент згаданої кафедри Руслана Омельковець). Акція була благодійною – зібрані кошти підуть на придбання теплого одягу для вояків АТО та медичної техніки для Луцького гарнізонного військового госпіталю.
Кодою дня стала концертно-презентаційна програма «Свято першокурсника»
П’ятниця (7 листопада)
Колись, za lat radzieckih, цей день асоціювався у людей зі святковими демонстраціями (чи, як казали в народі, «парадами»), транспарантами, повітряними кульками і т. д. Нині часи змінились, і 7-го листопада 2014 року в інституті філології та журналістики не передбачалося жодних демонстрацій, проте були інші, більш відповідні сучасності «-ації», наприклад профорієнтаційна консультАЦІЯ «Як перевірити, чи журналістика – це справді твоє?» З цього приводу спілкувалася зі школярами та першокурсниками власний кореспондент «Газети по-українськи» (і водночас четвертокурсниця ІфтаЖ) Ярослава Савош.
Трохи згодом студент ІІІ курсу Андрій Мошкун оголосив про початок інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?» Цього разу змагалися студенти і викладачі інституту. З обох боків було поставлено багато цікавих запитань, які, зрештою увінчалися не менш цікавими відповідями. І хоч виграли в цьому турнірі викладачі, вони гідно оцінили ерудицію і оригінальність мислення своїх суперників, ба, навіть забажали поділитися нагородним тортом, який вручила переможцям студентський декан Олеся Савицька.
Завідувач кафедри соціальних комунікацій, професор Світлана Кравченко провела відкрите лабораторне заняття «Техніка бліц-інтерв’ю».
Опівдні настав час для ще однієї знакової «-ації» – презентАЦІЇ унікального творчого й видавничого проекту – колективної студентської поетичної збірки «три_літ_ри». Зміст її склали твори 24 молодих авторів із різних міст України (хоч спочатку планувалося зосередитися саме на студентах ІФтаЖ). Книжка вийшла авангардною і в доброму розумінні футуристичною в усьому – і змістово (вірші справді відібрано найоригінальніші), і формально (приємно здивували пластикові ілюстрації-вкладки).
Підбито підсумки занять медіашколи, що діяла 6–7 листопада у стінах інституту. Декан ІФтаЖ, доцент Юрій Громик висловив сподівання, що цей візит луцьких школярів до інституту не останній, і невдовзі буде радісна нагода вітати їх як студентів відділення журналістики – тим паче, що кожному учасникові медіашколи гарантовано додаткові бали на вступному творчому випробуванні.
Юрій Васильович висловив щиру вдячність студентам ІV курсу («Журналістика») Ірині Баран, Олександрові Гаврилюку, Ярославі Савош, а також другокурсниці відділення української філології Катерині Шклярук за ідею медіашколи та її самостійну і вдалу реалізацію.
Субота (8 листопада)
Субота – час підбиття підсумків і осмислення пережитого за тиждень. Так, відбувся конкурс щодо написання гімну інституту філології та журналістики. Переможцями визнано студентів ІV курсу Тетяну Красько й Ірину Бачинську. Їхній твір уперше прозвучав 6 листопада на згаданій вище концертно-презентаційній програмі «Свято першокурсника» у виконанні четвертокурсниць Наталії Якушиної та Надії Лайтарук. Цікавим виявився і твір другокурсників Юрія Фуца та Ніни Радчук. Пісня також використовуватиметься на заходах інституту філології та журналістики, на зустрічах із абітурієнтами тощо.
Неділя (9 листопада)
І, нарешті, в неділю, на каналі «1 + 1» у військово-патріотичному проекті «Хоробрі серця» телеглядачі мали змогу подивитися репортаж про акцію «Подаруй шоколадку українському воякові», проведену в інституті філології та журналістики 28 жовтня. Переглянути передачу можна за посиланням: http://www.1plus1.ua/video/show/programy/horobri-sercya-363862.html
* * *
Ось так звичайний, здавалося б, перелік днів тижня можна наповнити глибоким і корисним змістом.
Максим КИРИЛЕНКО
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело