![музеєзнавство](/sites/default/files/styles/width_862/public/2023-09/%D0%97%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%BE%D0%BA%20%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20%2855%29.png?itok=51r0_xaU)
У межах вивчення ОК «Основи атрибуції пам’яток» здобувачі ОКР «Магістр» спеціальності 027 Музеєзнавство, пам’яткознавство зустрілися з музейником-практиком, випускницею нашої кафедри, старшою науковою співробітницею Національного музею історії України Ольгою Голдованською. Говорили про особливості атрибуції різних предметів і заповнення уніфікованого паспорта. Звернули увагу на такі актуальні сьогодні предмети як знаки поштової оплати, поштові картки та конверти першого дня гашення 2022–2023 рр.
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%97%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%BE%D0%BA%20%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20%2856%29.png)
Друга тема – особливості атрибуції порцелянових виробів, зокрема «Сімейства карпів», яких частіше називають просто «Рибки», виготовлених на Полонському порцеляновому заводі.
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%97%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%BE%D0%BA%20%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20%2857%29_0.png)
Звісно ж, не обійшли увагою особливості атрибуції предметів, привезених із зони бойових дій, особливо тканин, які надходять до музею в різному стані, та предметів російських військових.
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%20%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%96%D0%BD%20%D1%96%D0%B4%D0%B8.jpg)
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%9A%D1%83%D1%80%D1%82%D0%BA%D0%B0%20%D0%A1%D1%82%D1%83%D1%81%D0%B0.jpg)
Оскільки здобувачі задавали багато питань, пов’язаних із атрибуцією та її роллю у виставковій, експозиційній та екскурсійній роботі музею, говорили про діючі виставки, зокрема присвячену шістдесятникам – «Боротьба за незалежність. Творці. Епізоди». Інтерес викликали представлені на виставці особисті речі: куртка Василя Стуса, передана до музею Євгеном Сверстюком (свого часу В. Стус подарував куртку товаришеві, який носив її певний час); сорочка, в якій 25 березня 1999 р. загинув В’ячеслав Чорновіл тощо. Для підсилення емоційності сприйняття представлених тут трагічних доль людей і тих подій використані лише чорні тони, а вітрини виставки обплутані білими нитками, які показують світлі сторони історичних подій.
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%2060-%D1%82%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%82_1.jpg)
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%2060-%D1%82%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%82_2.jpg)
Окрім того, гостя наголосила на важливості в її роботі знань, отриманих за час навчання на спеціальності. Присутні були дуже вдячні Ользі Голдованській за переданий практичний досвід.
![музеєзнавство](/sites/default/files/inline-images/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%2060-%D1%82%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%82_4.jpg)
Алла ДМИТРЕНКО,
доцент кафедри документознавства
і музейної справи