Skip to main content

Третя декада серпня й перші числа вересня 2014 року ввійшли в історію України як один із найтрагічніших епізодів війни на сході нашої держави, відомий під назвою «Іловайський котел». Досі важко встановити кількість загиблих у боях за Іловайськ (серед них – студент Лесиного вишу Андрій Снітко) та підступно розстріляних під час спроби вийти з оточення. І, зрозуміло, ця трагедія не могла залишити людей байдужими – особливо представників творчих професій.

14 вересня в бібліотеці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки з ініціативи видавництва «Фоліо» й за участі інституту філології та журналістики СНУ відбулася зустріч із письменником, журналістом, громадським діячем, головним редактором газети «Панорама» Євгеном Положієм, котрий представив свою нову книгу «Іловайськ».

Своєрідним прологом до презентації став вірш її ведучого – відомого поета, голови Волинської організації Національної спілки письменників України Петра Коробчука, – присвячений подіям війни на Донбасі, після чого пан Петро надав слово поважному гостеві.

Євген Положій детально розповів про передумови створення роману «без купюр і сентиментів» (до речі, опубліковано книгу в двох варіантах – українськомовному та російськомовному; та письменник вельми сумнівається, що його читатимуть у Росії. «Найрадше заборонять…», – каже він), про те, як він працював на межі двох своїх професій літератора й журналіста – опитуючи безпосередніх учасників та очевидців цих трагічних подій (бійців, офіцерів – близько 100 осіб), як їздив до частини їх в АТО із волонтерами, розказав про долі декого з них. Особливо запам’яталися розповіді пана Євгена про суддю – колишнього воїна-афганця, котрий пішов добровольцем на війну в 47-річному віці, а також про вояка, який після поранення в живіт і складної операції, коли місто опинилося під сепаратистами, два тижні переховувався… в морзі – живий серед убитих (до речі, лікар, котрий його оперував, був активним прибічником «ДНР»). Метою своєю праці письменник вважає вшанування загиблих в «Іловайському котлі», він хоче ніби подарувати продовження їхнім життям – у слові й у пам’яті. Звісно, роман «Іловайськ» – не журналістське розслідування, а художній твір, тож поряд із героями, котрі мають реальних прототипів, є й вигадані персонажі.

Природно, що в аудиторії – а це були переважно студенти й викладачі інституту філології та журналістики СНУ, – не могло не виникнути й запитань до автора (щодо жанру, найбільш сильних вражень та психологічного стану у процесі підготовки матеріалу для книги тощо). І що відрадно – дуже багато запитань прозвучало саме із вуст студентів. Пан Євген поставився до них дуже уважно й доброзичливо, докладно розповівши про все, що цікавило присутніх.

Після закінчення зустрічі ті, хто бажав, мали нагоду придбати роман Є. Положія «Іловайськ» та отримати автограф письменника.

Максим КИРИЛЕНКО

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

267 views