![](/sites/default/files/styles/width_862/public/field/image/dsc01798.jpg?itok=koQpb_vA)
Тиждень інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки багатий на зустрічі з цікавими особистостями, однією з яких, безперечно, є випускниця напряму підготовки «Журналістика» Марія Доманська.
5 листопада Марія завітала до дружньої родини філологів, журналістів і видавців із лекцією-тренінгом про те, як студентам уникнути прихованого управління інших людей собою та власною поведінкою.
Питання маніпуляції громадською свідомістю сьогодні надзвичайно актуальне в нашій країні. Передусім тим, що ми програємо інформаційну війну РФ. Як зазначила лектор, у Росії лише одне завдання – спаплюжити «картинку» України, у вітчизняних ЗМІ набагато складніша місія – намалювати «картинку» України перед європейською та американською спільнотою.
Марія вважає, що потрібно прийняти прості істини: по-перше, об’єктивності не існує, є лише баланс думок (крім того, журналіст усе-таки дивиться на подію крізь призму власної свідомості); по-друге, всі засоби масової інформації України комусь належать і тому ведуть певну інформаційну політику; по-третє, ЗМІ недостатньо професійні. Якщо ви непоінформовані, емоційні й неуважні, можете бути впевнені, що вами маніпулюють.
Тож які види маніпулювання простежують у сучасних ЗМІ? Марія Доманська називає такі: принцип першочерговості (людина вірить тій інформації, яку прочитала-побачила-почула першою); використання «очевидців» подій, «лідерів думок», т. зв. експертів; образ ворога; свідомий зсув акцентів, замовчування, однобічність висвітлення події, подання половини правди; показна проблематика; неправдиве загострення пристрастей (наприклад, за допомогою яскравих кадрів, музики, емоцій); принцип контрасту; помилкові аналогії тощо.
Проте уникнути маніпулювання можливо:
– завжди ставте все під сумнів (адже людина не зобов’язана говорити вам правду), лише тоді ви будете неупередженими;
– перевіряйте отриману інформацію;
– краще один раз побачити, ніж сто разів почути;
– ставте питання: хто почав конфлікт і для чого, намагайтеся знайти мотиватор;
– емоції – ваш ворог, їх потрібно контролювати;
– будьте поінформовані;
– вивчайте історію та історії людей.
Також Марія порекомендувала студентам адреси сайтів, які можуть стати в пригоді і з яких можна почерпнути цікаву інформацію: http://www.telekritika.ua/ (інтернет-видання про медіа), http://imi.org.ua/ (Інститут масової інформації), http://www.medialaw.kiev.ua/ (Інститут медіаправа), http://osvita.mediasapiens.ua/ (усе про медіаграмотність), http://www.aup.com.ua/ (Академія української преси), http://stopcensorship.wordpress.com/, https://dostup.pravda.com.ua/, http://journalism.ucu.edu.ua/ (Школа журналістики Українського католицького університету), http://w.j-school.kiev.ua/ (Могилянська школа журналістики).
Зустріч видалася надзвичайно цікавою, інформативною та пізнавальною. Інститут філології та журналістики може пишатися своєю випускницею!
Інна МОГІЛЕВСЬКА
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело