![](/sites/default/files/styles/width_862/public/field/image/d8zjg9gg5y8_0.jpg?itok=l3wJuAo7)
Здається, пізнє бабине літо добігло кінця. Надворі листопад. Майже традиційним у ці дні (як і навесні) став тиждень інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Зазвичай цей інститут являє цілі сузір’я різнобічних талантів. Не став винятком і цей тиждень, який можна було б назвати науково-мистецьким.
Чесно кажучи, очі розбігалися – яку з виставок оглянути першою? Бо ж 4 листопада вони «посипалися» як із рогу достатку. Це й експозиція фоторобіт студентів під назвою «Шалений лайнер ІФтаЖ», і виставка «Вікіпедія життя… Вікіпедія любові…», яка містила творчі напрацювання випускників різних років – Тетяни Тарасевич, Юлії Левчук, Роксолани Наумчук (Бень), Катерини Скакун, Олени Кравчук, Наталії Дорошук (Колошви), Надії Білевич, Людмили Кух, Маргарити Сорокун (Цигульової), Наталії Шульської (нині Наталія Миколаївна – кандидат філологічних наук, старший викладач, заступник декана інституту з виховної роботи).
Третьокурсники спеціальності «Українська мова та література» представили свої творчі роботи під загальною назвою «Осінні карнавали». Увагу привертають світлини Тетяни Карпів, Юлії Абрамової, Юлії Стасюк, Юлії Калахан, Оксани Боярчук, Аліни Бойчук, поезії Яни Іванової, Надії Петриної, Марії Когут, Катерини Стасюк, Шухрата Бобомуратова (до речі, не філолога, а географа, отже, задумом організаторів – доцента кафедри української літератури Олени Маланій та студенток Тетяни Карпів і Юлії Абрамової – було не замикатися суто в рамках інституту, що є великим плюсом, тим паче, що вірші Шухрата приваблюють характерним для Сходу мудрим поглядом на життя й природу). Неподалік експонувались і фотороботи Олени Маланій.
Однак не лише мистецькими заходами означився цей день. Студенти взяли участь у написанні диктанту в рамках І етапу Всеукраїнського конкурсу «Ваша Величносте, Грамотність!» Усі бажаючі мали змогу відвідати публічну лекцію завідувача кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури, професора Марії Моклиці «Алегоричний код літератури» та відкриту лекцію завідувача кафедри української мови, професора Миколи Марченка «Мова і суспільство». Під час останньої із доповідями виступили також п’ятикурсниці Лілія Дудечко («Генезис теорій взаємного впливу мови, культури, суспільства») та Ольга Мациборко («Мовна ситуація в Україні»).
Наступний день розпочався під знаком українського весілля. Саме цьому чудовому обрядові, вписаному у світовий контекст, була присвячена публічна лекція професора кафедри української літератури Віктора Давидюка.
Виставка картин студентів «Буває мить якогось потрясіння…», організаторами якої виступили Тетяна Карпів (студентський декан) та Тетяна Красько, справді відповідала своїй назві. Інакше, аніж потрясінням, не можна назвати враження від доробку Олександри Свиріної, Лілії Тимчук (Рос- 33), Катерини Миронюк (Рос-14), Олени Лучко (Укр-11), Аліни Йолдовської (Рос-24), Ірини Неведюк (Укр-31), Вікторії Білецької (Укр-12), Олесі Сінюченко (Журн-36), Лілії Мартинюк (Укр-57м). Графічні, малярські, аплікаційні роботи, а також вишивані картини й ікони вражають досконалою технікою виконання та розмаїттям змісту. Організатори щиро дякують декану ІФтаЖ Юрію Громику та комендантові Ользі Дмитрук за сприяння у проведенні виставки.
Переможцями І етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Т. Шевченка визнано Аліну Демчук (Журн-36; І місце), Марію Салаган (Укр-23; ІІ місце), Олену Лановенко (Журн-36; ІІІ місце).
У презентації стипендійної програми Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів (Австралія) брали участь декан ІФтаЖ Юрій Громик, професор кафедри історії та культури української мови Григорій Аркушин, а також стипендіати минулого року Анна Бідун, Тетяна Гроголь, Олеся Калинюшко, Анастасія Передрій, Владислава Жорняк (студенти інституту) та Надія Білевич (аспірант).
Ю. Громик розповів про стипендійну програму Фонду, зокрема про вимоги до стипендіатів (особливі успіхи у вивченні і популяризації української мови та літератури), а також представив стипендіатів минулого року. Г. Аркушин повідав про життя, діяльність, родину С. Радіона, його літературний і науковий доробки. Стипендіати минулого року розповіли про свої наукові й інші напрацювання, за які отримали іменні стипендії.
Новими стипендіатами стали Олександр Хвіщук, Ірина Полєтуха (Укр-57м), Юрій Грицевич, Вікторія Зіньковська (Укр-41), Тетяна Карпів (Укр-31), Наталія Базюк (Укр-42), Ельвіра Яцута (ВС-26), Анна Бойко, Іванна Рудишин, Анастасія Ушинська (ВС-45).
Учасниками «Літературних посиденьок» цього разу, окрім молодої талановитої поетеси Ані Яблучної (вона ж ініціатор, організатор і ведуча – студентка ВС-45 групи Анна Бідун), стали Андрій Мошкун, Людмила Роспопа, Ірина Киричук, Саша Магмель (Олександра Рахімова), Ольга Менько (читали власні вірші), Ірина Полєтуха (декламувала вірші своєї приятельки, також студентки ІФтаЖ Аліни Ольхович), Анастасія Ушинська (представила власні переклади з польської та англійської). До участі в заході зголосилися також студенти фізичного факультету й інституту іноземної філології).
Завершився конкурс студентських творчих робіт «Магія слова». І місце посіли Андрій Мошкун (Журн-36), Галина Микитюк (Укр-57м), Анна Бідун (ВС -45), ІІ – Людмила Роспопа (17-Ж), Ірина Полєтуха (57-У), Іванна Рудишин, Анастасія Чубрей (45-ВС), ІІІ – Юлія Лук’янчук (Укр-21), Юлія Мазур (ВС-45), Лілія Мартинюк, Тетяна Шелкунова (Укр-57м), Аліна Демчук (Журн-36). Подяку за оригінальність авторського задуму та його втілення висловлено Тетяні Швирид (ВС-26), Анастасії Ушинській (ВС-45), Тетяні Полюхович (Журн-17), Володимиру Грисюку, Олені Лановенко (Журн-36), Тетяні Бондарук (ВС-35), Оксані Шолоті, Юлії Фінковській (Журн-27), Марії Салаган, Анастасії Поліщук, Юлії Корольчук (Укр-23) та ін. Окремо відзначено поетичні спроби Юрія Грицевича (Укр-41) та Лілії Мартинюк (Укр-57м), а також публіцистичні праці Євгенії Ткаченко (Журн-56), Тетяни Бондарук (ВС-35), Сергія Філюка (Журн-17) та ін. Поза рамками вказаного конкурсу до друку рекомендовано творчі роботи Тетяни Карпів (Укр-31), Лілії Бусел (ВС-35), Володимира Максимчука (ВС-35), Світлани Куц (Укр-23), Софії Січкун (Укр-22), Лілії Дудечко (Укр-57м).
Відкрите практичне заняття з нібито нової, але насправді вічної науки – студентознавства, – провели 6 листопада для викладачів інституту члени студради на чолі зі студентським деканом Тетяною Карпів. Педагоги отримали чудову нагоду відчути себе спудеями з усіма їхніми «енками», заборгованостями, відпрацюваннями, з’ясуванням причин неявки чи запізнення на пару. На занятті було багато цікавого (включно з презентаційним слайд-фільмом), але чи не найбільше – доброзичливого гумору.
Того ж дня відбулися дві відкриті лекції – «Формування українських говірок Берестейщини» професора кафедри історії та культури української мови Григорія Аркушина та «“Простувать в ході духові шлях”: месіанська роль пророка у творах І. Франка» доцента кафедри української літератури Вікторії Сірук.
Доцент цієї ж кафедри Лариса Семенюк презентувала свій навчальний посібник «Література Волинського краю ХІ–ХVІІІ ст.», що побачив світ цьогоріч у поліграфічно-видавничому домі «Твердиня». У розмові взяли участь згадані вже доцент Вікторія Сірук і професор Віктор Давидюк, заступник директора «Твердині» Надія Шелест, редактор видання, відомий поет, літературний критик та перекладач Петро Коробчук, магістрантка Галина Микитюк (вона, до речі, запропонувала присутнім цікавий слайд-фільм про екскурсію до Острога), студентки Надія Лайтарук і Мар’яна Матвійчук.
Переможцями V рівня І етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика (серед студентів інституту філології та журналістики) стали Анастасія Ушинська (ВС-45; І місце), Тетяна Полюхович (Журн-17; ІІ місце), Тетяна Швирид (ВС-26; ІІ місце), Анна Бойко, Анна Бідун, Іванна Рудишин (ВС-45; ІІІ місце).
Переможці ІV рівня (серед студентів ОКР «бакалавр» нефілологічних спеціальностей): 1 сходинка – Ольга Левіновська (факультет міжнародних відносин, ІІІ курс), 2-га – Ірина Наквацька (інститут іноземної філології, ІІ курс), Антон Бугайчук (історичний факультет, ІІІ курс), 3-тя – третьокурсниці Наталія Квасневська (інститут економіки і менеджменту) та Ольга Росоловська (фізичний факультет).
7 листопада відбулася творча зустріч із володаркою спецвідзнаки літературного конкурсу «Коронація слова–2012», дипломантом «Коронації слова–2013», авторкою романів «Із медом полин та «Нічниця» Жанною Куявою.
Того ж дня викладачі кафедри історії та культури української мови презентували свої книги. Завідувач кафедри, професор Світлана Богдан представила працю «Методи і методика лінгвостилістичних досліджень», професор Лариса Павленко – навчальний посібник «Історична граматика української мови» та книгу «До джерел словесних скарбів», доцент Ірина Левчук – практикум «Українська мова за професійним спрямуванням». Презентувалися також «Український правопис» доцента Юрія Громика, збірник тестових завдань «Українська мова за професійним спрямуванням», видання «Лінгвостилістика ХХІ століття: стан і перспективи» й ін.
Професор кафедри української мови Ніна Данилюк представила зразки українського народного одягу зі своєї приватної колекції.
8 листопада доцент кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Лілія Лаврінович прочитала відкриту лекцію «Творчість Ж.-Ж. Руссо в контексті французького Просвітництва», а доцент кафедри слов’янської філології Юлія Васейко провела відкрите заняття на тему «Методи організації навчального процесу на уроках польської мови».
Під час урочистої академії «Я повен любові» (до дня народження українського письменника, перекладача Святого Письма, педагога Пилипа Морачевського) присутні заслухали виступи завідувача кафедри історії та культури української мови, професора Світлани Богдан, четвертокурсників Тетяни Зінчук, Марії Мигляс і Олександри Яручик та переглянули відеофільм, присвячений П. Морачевському. Пані Світлана презентувала того дня також виставку власних фоторобіт «Коріння мого роду: хутір Зуброве», а доцент кафедри української літератури Галина Яструбецька – свою поетичну збірку «Яшмове серце».
А ще були екскурсії для першокурсників і безкоштовний запис у Волинську державну обласну універсальну наукову бібліотеку, акція «Фотосушка», презентація громадської ініціативи студентів інституту філології та журналістики «стендаЛь», телепередача до Дня української писемності та мови… Окрім того, на «Радіо ІФтаЖ» звучала українська музика, а у вестибюлі демонструвалися короткометражні фільми філологічної тематики. Словом, для того, щоб описати все, що відбувалося, знадобився б, либонь, цілий спецвипуск університетського часопису.
Ігор ОЛЬШЕВСЬКИЙ,
Тетяна КАРПІВ,
студентський декан ІФтаЖ
Фото Володимира ЛУК’ЯНЧУКА,
Джафара АЛІШЕРОВА
та Мар’яни ПЕЧЕНЮК
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело