![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/styles/width_862/public/2022-05/photo_2022-05-20_15-01-45.jpg?itok=uGCb1v-z)
Незважаючи на воєнний стан в Україні освітяни та науковці продовжують працювати, адже в сучасних реаліях кожен повинен прикладати максимум зусиль на своєму фронті. Зокрема, в межах Днів науки–2022 Волинського національного університету імені Лесі Українки кафедрами географічного факультету проведено низку тематичних заходів.
У середу, 18 травня 2022 року, кафедрою економічної та соціальної географії було організовано круглий стіл «Географічна наука та освіта: сучасні виклики та можливості».
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_15-01-30.jpg)
Для обговорення учасникам запропонували такі теми: «Вплив війни на демографічні процеси в Україні» (доповідач – кандидат географічних наук, доцент, завідувач кафедри економічної та соціальної географії Тарас Погребський); «Український вимір європейської та євроатлантичної інтеграції в умовах нової геополітичної реальності» (доповідач – кандидат географічних наук, доцент кафедри економічної та соціальної географії, голова Ради молодих вчених ВНУ імені Лесі Українки Геннадій Голуб); «Особливості вступної кампанії у 2022 році» (доповідач – кандидат географічних наук, доцент кафедри економічної та соціальної географії Андрій Слащук).
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_15-01-35.jpg)
До дискусії також долучилися Костянтин Мезенцев – доктор географічних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Наталія Григор’єва – завідувачка відділу природничих дисциплін ВІППО, а також 34 вчителі географії ЗЗСО Волинської області. Жвавий обмін думками між учасниками круглого столу підтвердив актуальність запропонованої тематики.
Наступного дня вже на кафедрі фізичної географії відбулася онлайн-зустріч викладачів і студентів факультету із заступником начальника Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА Вікторією Тимощук і начальником відділу екології Луцької міської ради Оксаною Лисак. Тема зустрічі: «Наукова співпраця кафедри фізичної географії з органами місцевої влади в контексті реалізації проєкту “Волинь заповідна”».
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-09.jpg)
Про результати співпраці кафедри з органами місцевої влади розповіла доцент кафедри фізичної географії Зоя Карпюк. Вона повідомила, що робота над спільними проєктами триває з 2016 року, а їхня тематика присвячена дослідженню стану природного-заповідного фонду Волинської області та розробці екомереж регіонального і локального рівнів.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-12.jpg)
У результаті співпраці виконано три госпрозрахункові теми й видано чотири монографії: «Сучасний екологічний стан та перспективи екологічно безпечного стійкого розвитку Волинської області» (2016 р.), «Природно-заповідний фонд Волинської області» (альбом-каталог, 2018 р.), «Природоохоронні мережі Волинської області» (2021 р.), «Локальна екомережа Луцької міської територіальної громади» (2022 р.), інші інформаційні матеріали: карта «Природоохоронні території Волинської області М 1 : 400 000 (2017 р.), «Заповідна природа Волині: буклет» (2017 р.), а також розроблена інтерактивна карта природно-заповідного фонду Волинської області.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-08.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-10.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-10%20%282%29.jpg)
Пропозицію розвивати співпрацю в напрямі ширшого застосування геоінформаційних технологій, методів дистанційного зондування Землі, моніторингу сучасного стану об’єктів і територій ПЗФ Волинської області запропонував партнерам завідувач кафедри фізичної географії, доктор географічних наук, професор Василь Фесюк.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-11.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-14.jpg)
Натомість представники органів місцевої влади Вікторія Тимощук й Оксана Лисак у своїх виступах високо оцінили результати науково-дослідної роботи, окреслили перспективи подальшої співпраці з викладачами кафедри фізичної географії у напрямах природоохоронної справи, наукового обґрунтування створення нових і розширення мережі існуючих об’єктів ПЗФ, розробки схем локальних екомереж, а також залучення студентів до проєктів, що реалізуються органами виконавчої влади («Inspect Tree», гідроекологічного моніторингу водних об’єктів м. Луцька).
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-40-09%20%282%29.jpg)
На кафедрі фізичної географії у межах Днів науки відбувся науковий семінар «Напрями підвищення родючості земель в умовах Волинської області». Зокрема, доцент кафедри Лариса Чижевська та інженер навчальної лабораторії краєзнавчих атласів Роман Качаровський представили третьокурсникам доповідь щодо сучасного стану земель у межах області. Дослідники визначили передумови зниження родючості ґрунту, прояви деградаційних процесів, що неминуче впливають на продуктивність і знижують бонітет. За результатами обговорення отримано висновки про те, що на сучасному етапі одним зі шляхів оптимізації ситуації є раціональне, науково обґрунтоване внесення добрив насамперед органічних. У разі, якщо виникає необхідність використання мінеральних добрив, важливо вміти правильно розрахувати потрібну норму. Студенти факультету мали змогу попрактикуватись у проведення подібних розрахунків з урахуванням вмісту діючої речовини в добриві та рекомендованої дози його внесення (NPK) на 1 га. З’ясовано ймовірні наслідки для природи та людства, що можуть мати прояв за відмови від застосування мінеральних добрив або ж їх надмірного внесення.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_10-41-26.jpg)
Онлайн-зустріч «Використання ігрових технологій при викладанні географії та природознавства у ЗЗСО» зі слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів географії, природознавства і біології при ВІППО провела доцент кафедри фізичної географії, кандидат географічних наук Тетяна Павловська.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_14-50-52.jpg)
Спілкування дало змогу вчителям шкіл Волинської області ознайомитися з усіма цими напрацюваннями доцента Тетяни Павловської та засвідчило великий інтерес освітян до розширення спектра використовуваних методів навчання на уроках географії, природознавства, біології та в гуртковій роботі із зазначених дисциплін. Адже, в сучасних умовах реформування української освіти набувають актуальності нетрадиційні джерела знань і нестандартні методи навчання. Важливе значення при цьому мають інтелектуальні ігри. Географія та природознавство мають широке поле для впровадження ігрових технологій у навчальний процес. Гру можна використовувати під час вивчення нового матеріалу, формування певних умінь та навичок, а також для узагальнення, закріплення й контролю знань. Користь використання елементів гри на уроках полягає не тільки в їхній навчальній і контролювальній, а й в психологічній та розвивальній функціях. Ігрова діяльність зумовлює позитивні емоції в учнів, які, своєю чергою, цілюще впливають на стан здоров’я дитини, створюють комфортне середовище для навчання, сприяючи таким чином кращому засвоєнню навчального матеріалу й усебічному розвитку особистості.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_14-50-59.jpg)
Ще один знаковий захід у рамах Днів науки провела кафедра туризму та готельного господарства – науковий семінар «Діяльність сфери обслуговування в умовах воєнного стану».
У засіданні взяли участь здобувачі та науково-педагогічні працівники Волинського національного університету імені Лесі Українки й Луцького національного технічного університету. Модерував захід – завідувач кафедри туризму та готельного господарства професор Леонід Ільїн.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-32-52.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-34-33.jpg)
Під час наукового семінару обговорені важливі питання галузі. Поміж них:
- особливості функціонування ресторанного бізнесу в умовах воєнного стану;
- «кухонні війська»: як український ресторанний бізнес допомагає протистояти російській агресії;
- вплив війни в Україні на міжнародний туризм та його майбутнє;
- роль PR і реклами в організації туристичних подорожей в умовах війни;
- напрями підвищення привабливості України для іноземних туристів у післявоєнний період;
- резильєнтність в ресторанному бізнесі під час правового режиму воєнного стану;
- розвиток універсального дизайну інтер’єрних просторів сучасних ресторанних закладів.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-35-09.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-33-08.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-33-24.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-33-59.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-34-52.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_13-35-44.jpg)
Також на кафедрі геодезії, землевпорядкування та кадастру проведено розширений науковий семінар, де було представлено результати дисертаційного дослідження здобувача третього рівня вищої освіти Павла Манька на тему «Оцінка і картографування територій природно-заповідного фонду Волинської області із використанням даних дистанційного зондування та геоінформаційних систем». Значна частина презентованого дослідження виконана в межах стипендіальної програми фонду «Bayhost». Керівники роботи – доцент Олександр Мельник і професор Ансгар Брун із Вищої технічної школи Вюрцбург-Швайнфурт.
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_14-54-48.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_15-00-25.jpg)
![Підсумки Днів науки–2022 на географічному факультеті](/sites/default/files/inline-images/photo_2022-05-20_15-00-30.jpg)
Результати дисертаційного дослідження обговорені та високо оцінені провідними фахівцями Волинського національного університету імені Лесі Українки, Національного університету «Львівська політехніка» та Вищої технічної школи Вюрцбург-Швайнфурт.
Валентина СТЕЛЬМАХ,
заступник декана географічного факультету по виховній роботі