![Професор Світлана Кравченко – гостя програми на 12 каналі](/sites/default/files/styles/width_862/public/2021-05/1%20%282%29.png?itok=qGReOAcy)
Науковці Волинського національного університету імені Лесі Українки активно презентують свої дослідження під час радіо- та телепрограм.
22 травня на 12 телеканалі у межах програми «Ретро Волинь» відбулася презентація інтерв’ю зі Світланою Кравченко, доктором наук із соціальних комунікацій, професором кафедри соціальних комунікацій факультету філології та журналістики.
Дослідниця розповіла про свою книгу «Юзеф Лободовський – митець, мислитель, бунтар та українофіл». У міжвоєнний період Юрій Лободовський працював у редакції тижневика «Волинь» у Луцьку; вів рубрику «Українські справи»; друкував свою поезію та публіцистику; ще глибше пізнавав мешканців Волинського краю та їхню культуру.
Світлана Кравченко у 1990-х роках, працюючи на телебаченні, зняла передачу про підземелля у Луцьку та їхнього дослідника Олега Виноградова.
Олег Виноградов – краєзнавець-аматор. Народився 25 січня 1951 р. За фахом – слюсар. 1987 року згуртував навколо себе людей, небайдужих до пам’яток старого Луцька, і створив дитячий любительський спелеологічний гурток «Ентузіаст», із яким досліджував підземелля, зокрема комплекс під кафедральним собором святих апостолів Петра і Павла. Усього улюбленій справі він віддав 40 років. Помер 30 червня 2018 року. Торік на честь Олега Виноградова в луцькому підземеллі відкрили меморіальну дошку.
Кадри із цієї раритетної передачі показали у програмі 22 травня на 12 каналі. Також Світлана Кравченко поділилася спогадами про Олега Виноградова. Ось що пригадала професор про своє знайомство із дослідником луцьких підземель: «Уперше з ним зустрілася на початку 90-х років. Я тоді працювала у телекомпанії “Аверс” і прийшла у підземелля, яке на той час тільки почали досліджувати, щоб зробити сюжет про нього.
Олег Олексійович зустрів мене насторожено. Кажу: “Я би хотіла зробити сюжет про підземелля”. А він: “Ну от, ви прийдете, зробите відео, а потім кудись продасте його”, – пригадує професор. – Виявляється, до нього приїжджали якісь журналісти, зробили дуже багато зйомок про підземелля і справді десь їх продали. Але я кажу: “Та ні, я не буду нікому нічого продавати. Хочу зробити передачу”.
Перший сюжет був про підземелля на “Аверсі”. Але він, на жаль, не зберігся… Потім я перейшла працювати на Волинське державне телебачення і 1995 року зробила другу передачу про підземелля. Ще тоді, після тієї першої зустрічі, після того першого відео, я принесла Олегові Виноградову його копію на диску та подарувала. Він побачив це в ефірі, зрозумів, що ніхто нічого поганого не задумує, і ми з ним після того дуже гарно й успішно спілкувалися. Він завжди дозволяв приходити, робити сюжети», – пригадує Світлана Кравченко.
![Професор Світлана Кравченко – гостя програми на 12 каналі](/sites/default/files/inline-images/2%20%287%29_0.jpg)
Ця передача, «Таємниці луцького підземелля», збереглася завдяки тому, що професорка переписала її в особистий архів. Вона була зроблена у співпраці з тодішнім оператором Богданом Гончаруком.
«То була цікава відеозйомка. Він знімав у своєрідному режимі, завдяки якому оці контрасти ніби розпливалися. Показував підземелля у таємничому вигляді. Цю передачу кілька років показували на Волинському телебаченні, хвалили її. Як на той час, вона була трошки навіть шедевром.
Після того Олег Олексійович дуже прихильно до нас ставився, коли ми пізніше приходили зі студентами на екскурсії чи якісь фотографії робити. Завжди дуже тепло, мило з нами спілкувався…
Олег Олексійович робив свою роботу завжди з такою відкритою душею; завжди очі його були такі теплі, світлі, щирі. Видно було, що людина робить свою справу, яку дуже любить, справу, яка її захоплює. І лучани мають бути йому дуже вдячні», – переконана професорка.
Вона каже, що Олег Олексійович дуже активно боровся з тодішньою міською владою, яка, як він розповідав, частини старого міста віддавала приватним забудовникам.
«Під час розкопок знаходили дуже багато цеглин, які мали особисті печатки. Тобто видно було, де вони виготовлені. Знаходили посуд; дуже багато розкопували людських скелетів, різноманітного приладдя, яке використовували колись у костелі єзуїти. Він ці речі виставляв, робив виставки. Це все зберігалося, чистилося; він описував, розказував. Олег Виноградов розповідав, що ще дитиною там бігав… Він знав, що те підземелля десь веде далеко. Казав, що старі люди розповідали, ніби десь аж під Стиром», – каже гостя програми.
«Мені здається, що наразі жодної іншої людини, яка стільки б знала, стільки душі вклала у дослідження, жила цим, як Олег Виноградов, немає. І невідомо, чи ще з’явиться хтось такий, продовжувач його справи. І треба віддати належне його сім’ї, яка розуміла, що це його захоплення, яка віддавала йому оці дні, неділі для того, щоб він приходив сюди і займався справою душі», – каже Світлана Кравченко.
Ведуча програми «Ретро Волинь» – Тетяна Яцечко-Блаженко, історикиня, працівниця відділу інформаційної політики ВНУ імені Лесі Українки.
Посилання на відеорозмову можна переглянути на сторінці 12 каналу: https://www.youtube.com/watch?v=vcycL8kdZeY
Відділ інформаційної політики