![фізра](/sites/default/files/styles/width_862/public/2023-09/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_12-48-31-331.jpg?itok=U8OYY-WT)
19 вересня 2023 року у Волинському національному університеті імені Лесі Українки відбувся VI Міжнародний науковий конгрес істориків фізичної культури «Історія фізичної культури і спорту народів Європи».
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_12-48-30-386.jpg)
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_12-48-30-927.jpg)
До заходу долучилися фахівці з різних регіонів України та ближнього зарубіжжя: Природничо-гуманітарного університету імені Яна Длугоша в Ченстохові, Університету Марії Кюрі-Склодовської, Академії фізичного виховання і спорту Єнджей Снядецькего у Гданську (Польща); Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського; Люксембурзького університету; Національного університету фізичного виховання і спорту України; Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького; Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка; Луцького національного технічного університету; Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка; Ташкентського державного педагогічного університету імені Нізамі; Бухарського державного університету (Узбекистан); Поліського національного університету; Харківської державної академії фізичної культури.
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_12-48-31-731.jpg)
Присутні схилили голови у хвилині мовчання – на знак пошани усіх Героїв, які віддали своє життя за суверенітет і незалежність України.
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_17-16-10-045.jpg)
Із вітальним словом до учасників наукового зібрання звернувся ректор Університету Анатолій Цьось. Він наголосив, що головна місія конгресу – активізація наукових досліджень у галузі фізичної культури і спорту, презентація та співпраця європейських наукових шкіл: «На жаль, війна внесла корективи в усі галузі нашого життя, зокрема в сучасну науку, але нова реальність певним чином зблизила нас. Дуже хочемо вірити в те, що наступний конгрес ми проведемо в режимі офлайн».
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_17-11-55-367.jpg)
Декан факультету фізичної культури, спорту та здоров’я Василь Пантік привітав учасників дійства і додав: «Свого часу епідеміологічна ситуація змусила світ ізолюватися та підлаштувати усі процеси під умови нової реальності, а тепер – російська військова агресія. Нові технології скоротили відстань між нами. Ми раді, що однодумці з міжнародної наукової спільноти та різних наукових студій зустрілися сьогодні й готові ділитися своїми дослідженнями, думками щодо історії фізичної культури, а також презентувати останні дослідження й відкриття».
![фізра](/sites/default/files/inline-images/2%20%283%29_3.jpg)
До роботи конгресу долучилися учасники наукового комітету: доктори габілітовані, професори Eligiusz Małolepszy, Jacek Wąsik, доктор Teresa Drozdek-Małolepsza (Природничо-гуманітарний університет імені Яна Длугоша в Ченстохові); представники Волинського національного університету імені Лесі Українки – доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор, ректор Анатолій Цьось, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН України Едуард Вільчковський, доктор педагогічних наук, професор Наталія Бєлікова, доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор Алла Альошина.
![фізра](/sites/default/files/inline-images/4%20%281%29_9.jpg)
![фізра](/sites/default/files/inline-images/5%20%281%29_5.jpg)
Членами організаційного комітету були: декан факультету фізичної культури, спорту та здоров’я, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Василь Пантік; завідувач кафедри фітнесу та циклічних видів спорту, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Світлана Індика; кандидат педагогічних наук, доцент Людмила Ващук.
Із пленарними доповідями виступили:
– Teresa Drozdek-Małolepsza, Eligiusz Małolepszy «Dzieje piłki nożnej w województwie tarnopolskim w latach 1920–1939» (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Polska);
– Ірина Процик «Копаний м’яч як соціокультурний феномен: історія розвитку футболу в Україні на тлі формування цього виду спорту в Європі та світі» (Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Люксембурзький університет);
![фізра](/sites/default/files/inline-images/%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_viber_2023-09-19_12-15-54-516.jpg)
– Dariusz Słapek «Lublin sports history documentation center – a way to cherish the past of local sports» (University of Maria Curie-Skłodowska in Lublin, Polska);
– Олексій Лях-Породько «Запорізькі ігрища 100 років тому та сьогодні: поновлення, реабілітація, ювілей» (Національний університет фізичного виховання і спорту України);
– Олександр Калініченко «Вплив науково-методичних поглядів представників львівської школи стрільби з лука на зміну методології техніки стрільби сучасного лучника» (Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького).
![фізра](/sites/default/files/inline-images/8_21.jpg)
Загалом у програмі конференції були передбачені пленарні та секційні засідання за такими напрямами: філософські, політичні та соціально-економічні чинники розвитку фізичної культури і спорту; становлення і розвиток фізичної культури у Стародавньому світі; розвиток фізичної культури і спорту у період Нової історії; новітня історія та сучасні тенденції розвитку фізичної культури і спорту у країнах Європи; тенденції розвитку фізичної культури і спорту в Європі ХІХ–ХХ ст.; генезис і розвиток сучасного Олімпізму; розвиток активного туризму в Європі; становлення та розвиток професійної підготовки майбутніх фахівців із фізичної культури і спорту.
За результатами конференції опубліковано тези доповідей, а частину наукових праць – у збірнику «Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві».
Заступник декана факультету фізичної культури, спорту та здоров'я
Олена ІЩУК