Skip to main content

Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки

Історія музею. Історія створення музею розпочалась 17 березня 1975 р. зі службового подання доц. Кучинка М. М. Для розміщення експозиції музею була виділена кімната. 9 березня 1977 р. відбулося відкриття музею в тодішньому корпусі історичного факультету по вул. Леніна, 2 (нині пр. Волі). Експозиція розміщувалась на саморобних стелажах, однак оформлена за хронологічним принципом, прийнятим в археології. Матеріалів було тоді обмаль, адже і розкопки проводились лише третій рік. Поступово матеріали накопичувались і експозиція розширювалась. З часом вона вже не поміщалася в одній кімнаті і виникла потреба у додатковому приміщенні.

В 1979 р. історичний факультет був переведений у тодішній центральний корпус педінституту по вул. Радянській, 84 (нині вул. Винниченка). Тоді за сприяння ректора Н. В. Бурчака під музей виділено велику лекційну аудиторію, виготовлено музейні вітрини з електричною підсвіткою, діараму, макет давньоруського городища, археологічну карту Волині. Музей набув класичного вигляду і став місцем для експонування археологічних пам’яток Волинського краю від глибокої давнини до середньовіччя включно. В музеї проводились екскурсії для учнів волинських шкіл, студентів вищих навчальних закладів та любителів старовини не лише України, а й інших тодішніх республік Союзу. За книгою відгуків відвідувачів налічувалось кілька тисяч. Дякуючи роботі експедиції Луцького педінституту кількість експонатів музею збільшувалася щороку.

В 1994 р. історичний факультет був переведений у нове приміщення по вул. Шопена, 24. Тоді ж був переміщений у новий корпус і музей археології. Експозиція його розмістилась у двох аудиторіях, які водночас слугують для навчання студентів. В 2003 р. завідувачем музею став кандидат історичних наук, доцент Охріменко Г. В., який зараз є керівником археологічного гуртка. В 2004 р. було призначено нового зав. музею кандидата історичних наук, доцент Петрович В. В. 30 березня 2005 р. Музей археології отримав свідоцтво і паспорт, зареєстровані  Міністерством освіти і науки України, завдяки клопотанню доц. Петрович В. В. В 2005 р. зав. музеєм стала ст. викл. Яцечко-Блаженко Т.В. У 2010 р. Міністерство освіти і науки України присвоїло музую звання «Зразковий музей», за вагомий внесок у справу виховання учнівської та студентської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди  пам'яток історії, культури і природи. В 2013 р. зав.музеєм призначена Кучинко Зоряна Михайлівна, яка очолює музей сьогодні.

Багатою і добре оформленою є експозиція археологічного музею, основу якої становлять 21 тематичних розділів: 1.Палеоліт. 2. Мезоліт. 3. Неоліт. 4. Мідний вік. 5.Бронзовий вік. 6.Залізний вік. 7. Східні слов’яни. 8. Давня Русь. 9. Волинь ХІV – ХVI ст. 10. Старий Луцьк. 11. Методика археологічних досліджень. 12. Археологічна карта Волині. 13. Еволюція людини. 14. Дослідники археології Волині. 15. Духовна культура Волині. 16. Геральдика Волині. 17. Нові здобутки Волині. 18. Праці археологів кафедри. 19. Доба середньовіччя. 20. Нумізматика і сфрагістика. 21. Виставка нових знахідок археологів кафедри.

Музей проводить наукову і виховну роботу, залучаючи студентів й учнів шкіл міста та області. На сторінках книги відгуків можна прочитати багато гарних слів, що передають емоції його відвідувачів. З вересня 2013 р. в книзі записано 139 відгуків.

За період свого функціонування музей відвідали гості з Польщі, Литви, Естонії, Німеччини, Росії,  Білорусі. Науковим консультантом до сьогодні залишається зав. кафедри археології, давньої та середньовічної історії України, проф., д. і. н. Кучинко Михайло Михайлович. 

Дата заснування: 09.03.1977 р.

Дата отримання свідоцтва і паспорта:30.05.2005 р.;

Засновник, власник: Волинський національний університет імені Лесі Українки

Основні екскурсії:

1. Відомі археологи Волині.

2. Історія археологічних відкриттів на Волині.

3. Історія створення та функціонування Музею археології.

4. Археологічні пам’ятки Волині.

5. Нумізматична колекція музею.

Освітні послуги: археологічний гурток (студенти історичного факультету). 

Керівник археологічного гуртка: кандидат історичних наук, доцент Охріменко Григорій Васильович. 

Керівник музею: Кучинко Зоряна Михайлівна.

Профіль музею: археологічний.

Форма власності: державна.

Статус: університетський музей.

Режим роботи: понеділок – четвер: з 8.15 до 17.15, п’ятниця: з 8.15 до 16.15.

Вхід до музею: безкоштовний.

 
units