Skip to main content
Леся

22 вересня в Галереї мистецтв міста Луцька відбулася низка заходів, присвячених 150-річчю від дня народження Лесі Українки та 100-й річниці смерті Габріелі Запольської. Головною подією була презентація виставки конкурсних плакатів «Паралельні біографії: Габріеля Запольська – Леся Українка».

Подію вітальними словами розпочала Тереза Хрущ, консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку: «Ми розмірковували над формою промоції відомої польської письменниці Габріелі Запольської, яка народилась у Підгайцях на Волині. У світлі широкого відзначення 150-річчя від дня народження видатної української письменниці Лесі Українки з’явилась ідея порівняння їхньої творчості та діяльності. Адже приватна історія цих двох особистостей невіддільна від історії їхньої країни, епохи, культури у час, коли Україна та Польща були розірвані поміж двома світовими імперіями. Обидві письменниці змінили стереотипи своєї епохи та правила не лише у мистецтві, але й у житті. Крім цього, вони обидві – сильні особистості – жінки з Волині».

ЛесяЛеся

Від імені голови Волинської обласної ради з вітальним словом виступив депутат обласної ради Григорій Пустовіт: «Дві волинянки, дві письменниці, кожна з яких залишила свій яскравий слід в історії та літературі. Особливість і краса цієї виставки у тому, що ці непересічні особистості нам подають креативно і разом. Подивіться, як гармонійно поєднуються синьо-жовтий і біло-червоний кольори! Скільки у цих роботах символів, які несуть відчуття дружби, того, що нас збагачує і дає нам змогу почуватися єдиною європейською родиною».

Леся

«Родзинкою» заходу була лекція Сергія Романова, професора ВНУ імені Лесі Українки, доктора філологічних наук. Він розповідав присутнім біографії Габріелі Запольської та Лесі Українки. Слухачі змогли ознайомитися з цікавими фактами з життя відомих волинянок, побачити ретросвітлини, портрети, дізнатися про родові герби Косачів і Корвін-Пйотровських. Також досить оригінальним був аналіз почерків двох знаних волинянок.

Леся

Сергій Романов розповів нам більше про лекцію, яку підготував для заходу: «Усі знають, що цьогоріч на Волині рік Лесі Українки, але так співпало, що наша земля подарувала світовій культурі чудову письменницю Габріелю Запольську. Вона була народжена під Луцьком. Ми маємо сумну, але пам’ятну дату – 100 років від дати її смерті. Окрім того, вона сучасниця Лесі Українки, жінка, яка зробила дуже багато і в польській, і світовій літературі. Мій виклад присвячений життєтворчості цих двох авторок. Сьогоднішня лекція подає під новим ракурсом біографії двох волинянок. Було залучено художні тексти, листування, критичні праці, іконографія, фото, зразки рукописів. Ці дві жінкиза життя не перетиналися, проте жили в одному часовому поясі, тому під цим кутом і подано розповідь… В іменах цих жінок дивовижно відбивається їхня нація».

Гості заходу змогли ознайомитись із цікавою виставкою плакатів, авторами яких є польські й українські студенти-дизайнери та художники. Варто зазначити, що молодь створювала плакати за допомогою цифрових технологій.

Леся

Презентацію відвідали науковці та студенти Лесиного університету, які долучилися до обговорення виставки.

 

Відділ інформаційної політики

Фото: Андрій СОБУЦЬКИЙ

55 views